10:39 21. September 2018
Kuula otse
 • USD1.1769
 • RUB78.0670
Eesti Punane Rist asutati 1919. aastal

Rahvusvaheline Punase Risti ja Punase Poolkuu päev

© Sputnik / Андрей Теличев
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
10 0 0

8. mai on Šveitsi ühiskonnategelase, humanisti ja ärimehe Jean Henri Dunanti sünnipäev, kelle auks hakati sel päeval tähistama Punase Risti ja Punase Poolkuu päeva.

TALLINN, 8. mai — Sputnik. Rahvusvaheline Punane Rist on rahvusvaheline liikumine, mille ülesandeks on töö inimeste tervise heaks.

Punase Risti rajajaks peetakse Jean Henri Dunant'i, kes 1859. aastal Solferino sõjaväljal kogus kokku haavatuid ja organiseeris kannatanute abistamiseks kohalikest külanaistest erapooletu abistamise rühma. Dunant kirjutas sellest raamatu "Solferino mälestus", mis avaldati 1862.

1863. aastal loodi Genfis Rahvusvaheline Punase Risti Komitee ja 1919. aastal sealsamas Punase Risti Seltside Liiga

Eesti Punane Rist (EPR) asutati 24. veebruar 1919, kui Hans Leesmenti koostatud põhikirja kinnitas Eesti valitsus. Nõukogude perioodil (täpsemalt 1941–1991) kandis Eesti Punane Rist nime Eesti NSV Punase Risti Selts. Aastal 1991 ennistati algupärane nimi Eesti Punane Rist.

EPR tegevusvaldkondi on palju, nt on aastast 1994 toetatud parvlaeva "Estonia" katastroofi tagajärjel orvuks jäänud laste haridusteed. Aastal 1991 loodi Eesti Punase Risti otsimisteenistus, mis muu hulgas otsib relvakonflikti või katastroofi tõttu kadunud pereliikmeid.

Монумент Прерванная линия в память о погибших на пароме Эстония
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eуыеш Pгтфту Rшые on aastast 1994 toetatud parvlaeva "Estonia" katastroofi tagajärjel orvuks jäänud laste haridusteed.

Eestis on Eesti Punasel Ristil arvukalt kohalikke seltse, nt Narva Selts, Tartumaa Selts.

Praegu tegutsevad Rahvusvahelise Punase Risti töötajad 188 riigis.

Tagid:
Punane Rist

Peamised teemad

 • Gaasi terminal Poolas

  EL-i ja USA ühisavalduses pärast Euroopa Komisjoni Jean-Claude Junckeri ja USA presidendi Donald Trumpi kohtumist juuli lõpul on öeldud, et Euroopa Liit tahab suurendada LNG importi USA-st oma energiavarustuse mitmekesistamiseks.

  11
 • USA kasutab rivaali vastu surmavaid meetmeid, illustreeriv foto

  USA ajakirjanduse ja mõne vene majandusteadlase arvates surmas USA president ühe suletõmbega kogu "Hiina majandusime", mis tähendab, et nüüd näeb kogu maailm, et ainus viis veidigi inimväärne elatustase kindlustada on truult ja alandlikult Washingtoni saapaid lakkuda ja "madalat profiili hoida".

  40
 • Mälestusmärk Klooga veretöö ohvritele

  Kunagise Klooga koonduslaagri territooriumil asuva memoriaali juurde kogunesid endised vangid ja Venemaa diplomaadid, et mälestada seitsmekümne nelja aasta eest hukatuid.

  40