14:24 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
22 0 0

Täna on rahvusvaheline arhiivipäev, mida tähistatakse rahvusvaheliselt 2008. aastast alates.

Rahvusvaheline Arhiivide Nõukogu (ICA) otsustas oma konverentsil novembris 2007. aastal kuulutada selle organisatsiooni loomise kuupäeva – 9. juuni (1948. aastal) rahvusvaheliseks arhiivi(de)päevaks.

100 aastat Eesti Vabariiki >>

Päeva eesmärgiks laiemalt on avalikkuse ja otsustajate tähelepanu tõmbamine arhiivide saavutustele ja probleemidele.

Mis on arhiiv

Arhiiv on arhivaalide kogumise, säilitamise ja kasutamise võimaldamisega tegelev arhiiviasutus. Arhiiv on ka rahvusarhiivi struktuuriüksus filmiarhiivi ja digitaalarhiivi mõistes.

Asutuse või isiku arhiiv on asutuse või isiku tegevuse käigus loodud või saadud arhivaalide terviklik kogum. Arhivaalide korrastamist, kirjeldamist ja nende üleandmine arhiivi nimetatakse arhiveerimiseks.

Avalikud arhiivid

Avalikud arhiivid on vastavalt arhiiviseadusele Rahvusarhiiv ja kohaliku omavalitsuste (Tallinna Linnaarhiiv ja Narva Linnaarhiiv) arhiivid.

Aastail 1999-2011 kuulusid rahvusarhiivi koosseisu ajalooarhiiv, riigiarhiiv ja maa-arhiivid (hiljem regionaalsed osakonnad), mis alates 2016. aastast on rahvusarhiivi osakonnad keskustega Tartus, Tallinnas, Rakveres ja Valgas.

Kultuurikatla põnev ajalugu sai filmilindile >>

Rahvusarhiivi üksus filmiarhiivis säilitatakse ringvaateid, kroonikapalu, dokumentaal-, muusika-, mängu-, anima-, reklaam- ja amatöörfilme.

Avalik arhiiv on arhiiviasutus Rahvusarhiivi ja kohaliku omavalitsuse arhiivi tähenduses. Avalik arhiiv tagab arhivaalide juurdepääsu.

Rahvusarhiivi peahoone asub Tartus nimega Noora. Peahoone avati 2017. aasta algul.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
rahvusarhiiv, digitaalarhiiv, ajalugu, arhiiviseadus, rahvusvaheline, kuupäevad, arhiiv, ICA, Eesti

Peamised teemad