05:32 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
97 0 0

Võidupüha on Eesti riigipüha, mida peetakse 23. juunil alates aastast 1934. Sellega tähistatakse Eesti võitu Võnnu lahingus Landeswehri üle 23. juunil 1919.

TALLINN, 23. juuni — Sputnik. Võidupüha on eraisikutele kohustuslikuks lipuheiskamise päevaks. Võidupüha tähistamine on tseremoniaalselt seotud jaanipäeva tähistamisega 24. juunil.

23. juunil 1919 andis kindralmajor Ernst Põdder oma päevakäsuga korralduse, et sel päeval "saadud võitude puhul meie põlise ja äraandliku vaenlase üle, linnades ja maakohtades saaks lipud välja pandud ning kohalikes garnisonides sõjaväeparaadid toime pandud."

16. veebruaril 1934 otsustas Riigikogu muuta 23. juuni riiklikuks pühaks.

Võidupüha paraad toimub tänavu Tallinna lauluväljakul>>

Võidupüha tähistati peamiselt kohalike pidudega, erandiks oli vabariigi 20. juubeliaasta 1938, kui Tallinnas võidupüha ja XI üldlaulupeo puhul pühitsemine suurejooneliselt ette võeti. Vabaduse väljakul toimunud paraadil osalesid kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, noorkotkad ja kodutütred, kokku 16 000 inimest.

Uuesti sai võidupüha pidama hakata pärast Eesti taasiseseisvumist.

1992. aastal oli kaitseväelaste pidulik rivistus Kadrioru lossi aias. 1993. aastal toimus Eesti kaitsejõudude pidulik rivistus kõigepealt Tallinnas, kus õnnistati ja anti üle lipud kaitseväe üksustele.

Tartus rivistusid kaitsejõudude üksused Raekoja platsile. President Lennart Meri pidas seal kõne, milles teatas, et tegi kaitsejõudude juhatajale kindralmajor Aleksander Einselnile ülesandeks võidupüha paraade korraldada vaheldumisi kõigis Eesti linnades.

Alates 2000. aastast korraldab võidupüha paraadi Kaitseliit.

100 aastat Eesti Vabariiki>>

Tänavu toimub Võidupüha paraad ja Harjumaa XXIII Maakaitsepäev Tallinnas lauluväljakul, kus tähistatakse ühtlasi Kaitseliidu 100. aastapäeva, mille puhul on paraadi rivis kõik Kaitseliidu struktuuriüksused.

Paraadil osaleb kokku üle 1600 inimese. Välisüksustest on paraadile oodata Taani, Läti, Leedu, USA, Poola ja Rootsi liputoimkondi ning Soome ja Suurbritannia rühmi.

Võidupüha paraad algab kell 11. Peale paraadi, kell 12 algaval maakaitsepäeval saab näha Kaitseliidu, Kaitseväe, Päästeameti ning Politsei- ja Piirivalveameti näituseid ning toimuvad näidislahingud.

Maakaitsepäeva näitusel tutvustatakse elanikkonnale kaitsejõudude varustust, tehnikat ja riigi kaitsmiseks valmisolekut. Seekord on lisaks tavapärasele Kaitseliidu ja kaitseväe tehnikale väljas vabadussõjaaegse soomusauto Estonia koopia koos meeskonnaga.

Pealinnas saab jaaniõhtut mitmel moel veeta>>

Õhtul on pealinnas võimalik rahvarohketest eriilmelistest meeleolukatest jaanipidudest osa saada.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
Maakaitsepäev, võidupüha, paraad, Kaitseliit, Eesti

Peamised teemad