14:03 17. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1076
  • RUB73.3855
Osaline Kuu varjutus Kreekas

Täna toimub sajandi pikim täielik kuuvarjutus

© AP Photo / Petros Giannakouris
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
15140

Juulikuu lõpp pakub muljetavaldavat taevast vaatemängu. Korraga toimub 21. sajandi pikim täielik kuuvarjutus ning samal ajal on ka punane planeet Marss meile tavalisest lähemal.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik. Viimane nii lähedane vastasseis oli 2003. aastal, järgmine võrreldav tuleb alles 2035. aastal. Et sellest veel väheks ei jääks, toimub terve öö jooksul üle taeva tõeline planeetide paraad, teatab portaal Astronoomia. Alates päikeseloojangust on järgemööda taevas näha Veenus, Jupiter, Saturn ning viimasena Marss.

Kuuvarjutus ja Marsi vastasseis

Täielik kuuvarjutus algab reedel, 27. juulil kell 21:24, mil Kuu pole veel Eestis tõusnud. Kuu tõuseb horisondi kohale kell 21:33, varjutuse täisfaas algab kell 22:30 ning kestab tund ja 43 minutit, olles seega käesoleva sajandi pikim varjutus. Varjutuse keskpunkt on kell 23:21 ning Maa täisvari lahkub Kuult kell 01:19.

Kellel õue minemiseks aega ja tahtmist napib, saavad jälgida varjutust selle täies ilus alates kella 20-st.

Üle kolme tunni kestva varjutuse ajal jääb tublisti aega ka muude taevakehade vaatlemiseks. Samal päeval on ka Marss Maaga vastasseisus, st täpselt vastassuunas Päikesele, paistes seega varjutatud Kuule väga lähedal. Segava kuuvalguse puudumisel on hästi vaadeldavad ka teised planeedid.

Planeetide paraad ja Kuu

Kolme öö jooksul (28.07–30.07) võib vaadelda järgemööda üle taeva sõudvaid planeete: Marss on endiselt hästi vaadeldav, Jupiteril näeme pilvevööndeid ja planeedi nelja suurt kaaslast, Saturni juures vaatleme planeedi rõngaid ning Veenus näitab end vahetult pärast loojangut pisikese poolkuu koopiana, kuna päikesevalgus langeb planeedi peale küljelt.

Maa varjust vabanenud Kuu on neil öödel endiselt suures faasis ning hästi on vaadeldavad Kuu nn mered ja mandrid ning värsked kokkupõrkekraatrid, mille laialipaisatud materjalist moodustunud kiired üle terve Kuu pinna ulatuvad.

Marsi lähim asend Maale

Loogiliselt võiks eeldada, et Marsi vastasseis ja planeedi lähim asend Maale võiks olla samal ajal, kuid Marsi elliptilise orbiidi tõttu see nii pole. 31. juuli ööl on Marss Maast 57,6 miljoni kilomeetri kaugusel (võrdluseks: 2003. aasta suure vastaseisu ajal oli kaugus 55,8 mln km). Peale Marsi pole ka teised planeedid taevast kadunud.

Selle taevase vaatemängu puhul korraldab Tartu Teaduskeskus AHHAA 27.–31. juuli õhtutel kell 22:00–01:00 avalikud vaatlusõhtud, kus igaüks võib selle suvise taevase vaatemängu oma silmaga ära vaadata ja võimalusel ka teleskoobi abil pildistada.

Tagid:
Kuu, planeetide paraad, varjutus, AHHAA

Peamised teemad