18:52 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
103220

Vasakukäelisus on käelisuse vorm, mille korral juhtkäeks on vasak käsi. Vasakukäelised inimesed eelistavad kirjutada vasaku käega, samuti teha mitmesuguseid töid eelistatult vasaku käega.

TALLINN, 13. august — Sputnik. Esimest korda peeti rahvusvahelist vasakukäeliste päeva 1976. aastal. Päeva eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust vasakukäeliste probleemidest, raskustest ja eelistest maailmas, kus domineerivad paremakäelised.

Vasakukäelistele tekitab tihti raskusi näiteks kääride, purgikorkide ja konserviavajate kasutamine, kuna need on disainitud spetsiaalselt parema käega kasutamiseks. Viimasel ajal on siiski hakatud paljusid esemeid tootma ka vasakukäelistele.

Päeva eesmärgiks on tugevdada vasakukäeliste omavahelist suhtlust.

Tähtpäeva üks lõbusam üritus on võistlused paremakäelistele, kellel ei lubata kasutada paremat kätt söömisel, töötamisel või muudes tegevustes.

Umbes iga kümnes Maa elanik on vasakukäeline.

Üllatavad faktid vasakukäeliste kohta

1. Paremakäelisust mainitakse piiblis umbes 100 korda, vasakukäelisust 25 korda. Kusjuures, paremakäelisust näidatakse alati positiivses valguses ja vasakukäelisus on piibli järgi ebanormaalne.

2. Vasakukäelised on tavaliselt geeniused. Uuringud näitavad, et keskmiselt on vasakukäeliste IQ üle 131, mis on testi järgi geenius.

3. Vasakukäelised elavad vähem. Keskmiselt elab vasakukäeline paremakäelisest inimesest 9 aastat vähem.

4. Vasakukäelised tarvitavad rohkem alkoholi. Hiljuti valminud uurimistöös selgus, et vasakukäelistel on tendents rohkem alkoholi juua. Uuringu käigus küsitleti 25 000 inimest 12-st riigist.

5. Vasakukäelised mõtlevad kiiremini kui paremakäelised. Uuringud on näidanud, et vasakukäeliste aju suudab asju kiiremini läbi mõelda, kui paremakäelised.

6. Umbes 10% inimkonnast on vasakukäelised, aga 50% kõigist kassidest on vasakukäpalised

Allikas: Vikipeedia, Buzzfeed.com

Tagid:
vasakukäelisus

Peamised teemad