16:49 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
Müncheni sobingu 80. aastapäev (7)
47330

Kaheksakümmend aastat tagasi allkirjastasid Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa esindajad ööl vastu 30. septembrit 1938 Müncheni kokkulepe Tšehhoslovakkia territooriumi osa jagamisest Saksamaa, Poola ja Ungari vahel.

TALLINN, 30. september — Sputnik. Aastal 1918 varises Austria-Ungari keisririik kokku. Endise impeeriumi territooriumile tekkis mitu uut riiki. Nende hulgas ka Austria Vabariik ja Tšehhoslovakkia, mille piir kulges piki endise Böömimaa kuningriigi serva. 

Seeläbi läks Tšehhoslovakkiale Sudeedimaa — sakslaste kompaktne elukoht — mis järgnevalt rahvusvahelise lepinguga Tšehhi osaks sai.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov (keskel) näituse München-38. Katastroofi lävel avamisel
© Sputnik / Владимир Астапкович

1935. aastal tekkinud sudeedi-sakslaste partei hakkas kõigepealt nõudma Sudeedimaa autonoomiat ja seejärel kolmanda Reichiga liitumist.

1938. aasta veebruaris teatas Adolf Hitler Riigipäevahoones esinedes, et "Saksamaa ei saa jääda ükskõikseks 10 miljoni sakslase saatuse suhtes, kes elavad kahes naaberriigis Austrias ja Tšehhoslovakkias… Saksa valitsus püüdleb kogu saksa rahva ühendamise poole."

Sama aasta 30. septembri öösel allkirjastasid Briti peaminister Neville Chamberlain, Prantsuse peaminister Edouard Daladier, Saksamaa riigikantsler Adolf Hitler ja Itaalia peaminister Benito Mussolini Saksamaa survel ja Tšehhoslovakkia osaluseta alla Müncheni sobingule.

Dokument nägi ette ajavahemikul 01.-10. oktoobrini 1938 Tšehhoslovakkia Sudeedi piirkonna üleandmise Saksamaale (koos kõigi rajatiste, kindlustuste, tehaste, vabrikute, toorainevarude ja ühendusteedega), samuti Poola ja Ungari territoriaalsete nõuete rahuldamise Tšehhoslovakkia arvelt 3 kuu jooksul.

Ameerika poliitik ja avaliku elu tegelane R. Robbins teatas 1938. aasta detsembris oma kirjas USA Kongressi senaatorile, et Müncheni kokkuleppe on hullem kui ainult tšehhide reetmine, see on ka demokraatia, kristliku usu ja inimvaimu vabaduse reetmine.

Wolfgang Ischinger: "Elame ajastu murrangul" >>

Tulevane Briti peaminister Winston Churchill kirjeldas anglo-prantsuse otsust Tšehhoslovakkia jagamisest ennekuulmatuna ja peaminister Chamberlaini poliitikat kuritegelikuna, kuna see viib paratamatult sõja puhkemiseni.

Teine maailmasõda algaski 336 päeva pärast Müncheni sobingu sõlmimist.

Teema:
Müncheni sobingu 80. aastapäev (7)

Samal teemal

Lavrov tutvustas Euroopale bumerangi omadusi
Tagid:
Müncheni sobing, Teine maailmasõda, Benito Mussolini, Edouard Daladier, Neville Chamberlain, Adolf Hitler, Winston Churchill, Sudeedimaa, Tšehhoslovakkia, Austria-Ungari, Poola, Ungari, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa

Peamised teemad