13:40 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
8410

Kooseluseadus on XII Riigikogus 2014. aasta 9. oktoobril vastu võetud seadus. Poolt hääletas 40 Riigikogu liiget, 38 oli vastu, 10 ei osalenud hääletusel. Seadus jõustus 1. jaanuaril 2016. aastal.

Kooseluseadus võimaldab kahel täisealisel inimesel notari juures oma kooselu õiguslikult reguleerida. Kuna seadus on sõnastatud sooneutraalselt, siis loob ta samast soost paaridele alternatiivina abielule võimaluse oma kooselu reguleerida.

Samasoolistele paaridele on kooselulepingu sõlmimine ainus võimalus oma kooselu registreerida. Registreeritud kooselu annab samast soost paaridele olulise riigipoolse kaitse ja tunnustuse.

Kooseluleping võimaldab registreeritud elukaaslastel sõlmida sarnaseid varasuhteid, mida võimaldab abielu sõlmimine. Leping annab registreeritud elukaaslasele õiguse lapsendada oma elukaaslase laps, millega on oluliselt parandatud neis peredes kasvate laste turvalisus.

Kooseluseaduse täies mahus jõustumiseks ja rakendamiseks on vaja vastu võtta selle rakendusaktid.

Rakendusaktidega täpsustataks kooseluseaduse rakendamine igapäevastes praktilistes olukordades.

Kooseluseadus on esimene seadus Eestis, mis laiendab samasooliste paaride õigusi nii, et need sarnaneksid abielule laienevate ja sellest tulenevate õigustega. Samuti on see esimene niisugune seadus endise NSV Liidu territooriumi riikide seas.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
kooseluseadus, Riigikogu, Eesti

Peamised teemad