14:13 24. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
3310

Mereväe 100. aastapäeva puhul on täna, 21. novembril lipuehtes nii mereväe sõjalaevad kui ka politsei- ja piirivalveameti, Tallinki ja Lennusadama meremuuseumi merealused.

TALLINN, 21. november — Sputnik. Mereväelased tähistavad täna väeliigi 100. aastapäeva austusavaldusega mereväe looja kontradmiral Johan Pitka monumendi juures, mälestuspalvusega kaitseväe kalmistul ning piduliku rivistusega Miinisadamas, teatas kaitseväe peastaap.

"Peame väärtustama seda, mis on meile esiisade poolt pärandanud. Samuti peame mõtlema, kuidas kõike seda hoida ja arendada. See on korraga nii privileeg kui kohustus. Sellepärast ongi tähtis, et igaüks meist mõtestaks enda jaoks, mida ta saab teha rahva ja riigi kestma jäämiseks," ütles mereväe ülem mereväekapten Jüri Saska.

Eesti merejõudude loomise päevaks loetakse 1918. aasta 21. novembrit, mil sõjaministri käskkirjaga nimetati ametisse Sõjaväe Staabi mereväe valitsuse ülem 2. järgu kapten Rudolf Schiller. Mereväe taasloomise esimeseks tähiseks peetakse 1993. aasta 1. juulit, mil Kaitsejõudude peastaabis moodustati väeliiki taastama hakkav mereosakond. Esimene sõjajärgne mereväe ülem mereväekapten Roland Leit nimetati ametikohale 10. jaanuaril 1994. aastal.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Заболотный

Tallinnas mälestati hukkunud soomuslaeva "Russalka" meremehi>>

Laevastiku ja mereväebaasi üksused paiknevad Põhja-Tallinnas asuvas Miinisadama linnakus.

Eestil on Sandown-klassi miinijahtijad nimedega Admiral Cowan, Sakala ja Ugandi. Samuti on mereväes Lindormen-klassi staabi- ja toetuslaev Wambola, spetsiaalse väljaõppega miinituukrite grupp ning miiniinfokeskus, mille ülesanne on hallata miinisõjaga seonduvaid andmebaase.

Морские силы Эстонии отмечают столетний юбилей
© Estonian Defence Forces
Merevägi tähistas 100. aastapäeva.

Juubeliaastal algas mereväe miinijahtijate võimeuuendusprogrammi aktiivne etapp, mille raames paigaldatakse Šotimaal kahe aasta jooksul kõigile Sandown-klassi sõjalaevadele uued miinijahtimise sonarid, radarid ja lahingjuhtimissüsteemid.

Algas mereväe seni suurim õppekogunemine Mere-siil>>

Mereväe 100. aastapäeva puhul on täna, 21. novembril lipuehtes nii mereväe sõjalaevad kui ka politsei- ja piirivalveameti, Tallinki ja Lennusadama meremuuseumi merealused. Pidulikku sündmust ilmestava suure lipuehtena heisatakse laevadel signaalkoodi lipud vöörist üle mastitoppide ahtrisse.

Ühena kolmest Eesti kaitseväe väeliigist on mereväe peamine eesmärk kaitsta Eesti territoriaalset terviklikkust ning riiklikke huvisid merel. Mereväe peamine tegevusvaldkond on miinitõrje ning mereolukorrateadlikkuse tagamine. Iga-aastaste demineerimisoperatsioonidega vähendatakse võimalikke ajalooliste lõhkekehadega kaasnevaid riske, muutes mereteed ohutumaks nii tsiviil- kui ka sõjalaevastikule.

Tagid:
100 aasta juubel, sõjalaev, merevägi, Politsei- ja piirivalveamet, Tallink

Peamised teemad