15:27 24. Märts 2019
Kuula otse
  • USD1.1302
  • RUB72.7425
Must reede

Täna on Must reede

© AP Photo / Charlie Riedel
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
2610

Iga aasta esimesel reedel pärast ameeriklaste tänupüha (tavaliselt novembri viimasel neljapäeval) läheb lahti kuulus Must reede (Black Friday) – päev, mis sugugi ei vasta oma süngele nimetusele.

TALLINN, 23. november — Sputnik. On ju Must reede üks aasta kõige eredamaid ja unustamatumaid päevi, suurte allahingluste ja tühjendusmüükide päev, mis on pidupäevaks kõigile šopahoolikutele ja suurepäraseks lahenduseks neile, kes tahavad raha kokku hoida. Just Mustast reedest algab lääneriikides tavapärane jõuluhooaja müügibuum, mil saab väga soodsa hinnaga soetada kõige erinevamaid kaupu, kuna allahindluste ulatus kõiguvad olenevalt kaubagruppidest 30-st kuni 90%-ni.

Selle ohjeldamatu ostemise traditsioon tekkis Ameerika Ühendriikides juba 19. sajandil, kui suurimad kaubandusvõrgud hakkasid korraldama suurejoonelisi jõulueelseid müügikampaaniaid, innustades tarbijaid ostudele uskumatult suurte allahindlustega, boonustega, eriliste kingitustega jne. Termin "Must reede" ise aga tekkis alles 1966. aastal Philadelphias.

Üle maailma läks liikvele Must reede>>

Selle nimetuse päritolu kohta on kaks üldlevinud versiooni. Ühe kohaselt nimetati päev sedasi tohutute liiklusummikute tõttu, mis tänupüha järgsel päeval teedel-tänavatel tekkisid. Teise kohaselt tulenes Musta reede nimetus tolle päeva raamatupidamisaruannetest. Kahjumid pandi kirja punase tindiga, kasumid aga mustaga – ning kuna tulu oli tol päeval tohutu, oli ka must värv aruannetes valdavaks.

Nii või teisiti, antud suurejooneliste suurmüükide tava kujunes sedavõrd edukaks, et levis kiiresti ka teistesse riikidesse. Just sellel päeval haaravad sajad miljonid inimesed üle kogu maailma riiulitelt kõige aegunumaidki kaupu, tuues müüjatele kuujagu kasumeid.

Tänapäeval on Must reede menukas rahvusvaheline trend. Aga just Ameerikas oodatakse seda päeva erilise kärsitusega.

Must reede — poodlejate pidupäev>>

Statistika kohaselt võib ameeriklaste perekond säästa Mustal reedel mõnisada kuni tuhat dollarit. Ja igal aastal jätavad nad kauplustesse oma 60 miljardit dollarit, mis on võrreldav mõne väiksema riigi aastaeelarvega.

Euroopas on Must reede vaoshoitum ja õilsama ilmega. Paljudes Euroopa riikides on allahindluste aususmäär jaekauplustes riigi kontrolli all, kuid ka veebipoodides ei jääda oma lihast-luust ametivendadele alla. Ja viimasel ajal sooritabki aina enam eurooplasi neil päevil oste ilma kodust lahkumata.

Tagid:
Must reede, šopahoolik, poodleja

Peamised teemad