15:09 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
12 0 0

Laupäeval, 1. detsembri möödub 94 aastat 1924. aasta detsembris toimunud riigipöördekatse mahasurumisest, kui Nõukogude Liidust saadud relvastuse ja raha toel püüti kukutada Eesti Vabariigi valitsust ja kehtestada Eestis kommunistlik režiim.

TALLINN, 1. detsember — Sputnik. Eestis tähistatakse laupäeval, 1. detsembril sisejulgeoleku päeva, mil peetakse meeles politseinikke, päästjaid, julgeolekutöötajaid, kaitseväelasi ja kõiki neid, kes on pühendanud ennast Eesti elanike ja meie turvalisuse kaitsele,teatas Pealinn.

"Täna on igaühel meist võimalus tõsta esile sisejulgeoleku valdkonnas töötavaid inimesi. 94 aastat tagasi oli 1. detsembri sündmustel oluline roll sisejulgeoleku ja riigi kaitsevõime uuendamisel. Pärast seda päeva hakati tegema suuri muutusi sisejulgeoleku alal. Üheks näiteks on kasvõi politseikooli asutamine ja politseiharidusele üleminek," vahendas BNS siseminister Katri Raiki.

"Eesti vabadus ja iseseisvus ei ole iseenesestmõistetav. Iga päev teevad politseinikud, päästjad, kaitseväelased, julgeolekutöötajaid tööd selle nimel, et Eestis oleks turvaline elada. Tahan neid inimesi südamest tänada nende panuse eest," selgitas Raik.

Laupäeval möödub 94 aastat 1924. aasta detsembris toimunud riigipöördekatse mahasurumisest, kui Nõukogude Liidust saadud relvastuse ja raha toel püüti kukutada Eesti Vabariigi valitsust ja kehtestada Eestis kommunistlik režiim. Mäss suruti maha samal päeval, rahutuste käigus hukkus 26 valitsusjõudude liiget ja tsiviilisikut.

Sisejulgeoleku päeva puhul toimub laupäeval Tallinnas ja veebiruumis mitu sündmust. Varahommikul kell 5.23 mälestati Tallinnas endiste Tondi kasarmute ees 1924. aasta 1. detsembri riigipöördekatse käigus langenud kadette. Kõne pidas sõjakooli ülem major Erkki Roosnurm ning palvuse ütles vanemkaplan kolonelleitnant Aivar Sarapik.

Kell 9 süüdati Rahumäe kalmistul küünlad ning siseministeeriumi kantsler ja politseijuhid asetasid pärja 1924. aasta mässukatsel hukkunute ning Tallinnas ja Harjumaal hukkunud politseinike mälestuseks.

Siseministeeriumi Facebooki lehel toimub 1.-7. detsember sisejulgeolekunädala viktoriin, kus on iga päev võimalik võita auhindu.

Tagid:
Sisejulgeoleku päev, Eesti

Peamised teemad