06:56 23. Aprill 2019
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB71.9719
Illustreeriv foto

Avaliku omandi päev

© Sputnik / Антон Денисов
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
19 0 0

Avalik omand (ingl public domain) on Angloameerika õiguses kogum vaimse tegevuse tulemeid, mis on intellektuaalomandi õiguse kaitseta, sest kaitse kehtivus on lõppenud, kaitse on kaotatud või kaitset ei kohaldata.

TALLINN, 1. jaanuar — Sputnik. Avaliku omandi päeva ehk vabakasutuspäeva tähistatakse iga aasta 1. jaanuaril, sest just siis liiguvad avalikku omandisse teosed, mille autoriõiguste tähtaeg lõppes eelneva aasta jooksul.

Näiteks muutuvad alates 1. jaanuarist 2019 vabalt kasutatavateks helilooja Aleksander Läte (1860–1948) ja kirjanik Juhan Jaigi (1899–1948) loodud teosed, sest nende autorite surmast täitub 70 aastat.

Võimalik, et esimene kord, kui 1. jaanuari nimetati avaliku omandi päevaks, oli 2004. aastal, kui seda tegi Wallace J. McLean. Ideed aitas levitada Lawrence Lessig.

Eesti tantsib Tallinnas
© Sputnik / Денис Пастухов

Avalik omand (ingl public domain) on Angloameerika õiguses kogum vaimse tegevuse tulemeid, mis on intellektuaalomandi õiguse kaitseta, sest kaitse kehtivus on lõppenud, kaitse on kaotatud või kaitset ei kohaldata.

Avalikus omandis on näiteks teosed, kaubamärgid ja patendid, mille õiguskaitse kehtivus on lõppenud, mõnel juhul vaimse tegevuse tulemid, millele pole õiguskaitset taotletud või mida ei peeta õiguskaitse vääriliseks, Ühendriikides ka keskvalitsuse teosed, mis on valminud teenistuskohustuste täitmisel.

Avalikku omandisse kuuluvaid töid saab taasavaldada, muuta ja muul viisil kasutada eraldi luba küsimata ja litsentsitasu maksmata.

Kuna vähesed jurisdiktsioonid, kui üldse mõni, reglementeerivad, kuidas kaotada intellektuaalse omandi õiguse kaitse, mis tekib iseenesest, siis sellise kaitsega teoste avalikku omandisse andmine ei pruugi olla üheselt võimalik. Mõnes riigis pole autoriõigusest loobumine võimalik, eriti isiklikest õigustest loobumine.

Sellisel juhul on ligidaselt teose avalikku omandisse andmisega võimalik kasutada litsentsi, millega loobutakse pöördumatult nii paljudest õigustest kui võimalik.

Mõnikord võidakse avalikku omandisse kuuluvaks pidada ka autoriõiguse kaitseta üldkasutatavaid teoseid, mille päritolumaa jurisdiktsioonis avaliku omandi mõiste puudub, või ka teoseid või muid töid, mis omavad päritolumaal õiguskaitset, aga mis on piiranguteta üldkasutatavad.

Allikas: Vikipeedia

Tagid:
intelligents, intellekt, omand

Peamised teemad