19:27 13. November 2019
Kuula otse
  • USD1.1006
  • RUB70.8149
Hiina kosmoseaparaat Chang'e-4 - illustratiivne joonis

Hiina kosmoseaparaat "Chang'e-4" maandus Kuu tagaküljele

© Фото: CNSA
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
7010

Hiina kosmoseaparaat Chang'e-4 (hiina k. - 嫦娥四号, Toim.) laskus neljapäeval edukalt Kuu pinnale, mis on inimkonna ajaloos esimene edukas pehme laskumine Maa loodusliku kaaslase tagaküljele, teatas Hiina televisioon.

TALLINN, 3. jaanuar – Sputnik. "3. jaanuaril kell 10:26, Hiina aja järgi (4:26 Eesti aja järgi) laskus Chang'e-4 edukalt Kuu tagaküljele," öeldakse telekanali teates, vahendab RIA Novosti

Изображение, полученное китайским лунным аппаратом Чанъэ-4 во время посадки 3 января 2019
© AP Photo / China National Space Administration / Xinhua News Agency
Hiina kosmoseaparaat Chang"e-4

Seade, mis koosneb statsionaarsest Kuujaamast ja kuukulgurist, maandus Kuu pinnal Kármán"i (Theodore von Kármán oli Hiina kosmoseprogrammi looja Qian Xuesen"i nõunik – Wikipedia) kraatris koordinaatidega 177,6 kraadi idapikkust ja 45,5 kraadi lõunalaiust, ettenähtud maandumisala lähedal, mis asub teadaolevalt Kuu suurimas Lõunapooluse-Aitken'i basseinis.

Hiina teadlased märgivad, et laskumine just selles konkreetses piirkonnas võimaldab neil uurida Kuu pinna mineraalset koostist, samuti saada uusi andmeid Kuu koore kohta. 

Sond teeb keskkonna- ja pinnaseuuringuid ning mitmeid madalsageduse raadio-astronoomilisi vaatlusi. Pärast Quéqiao sidesatelliidi vahendusel maapealse juhtimiskeskuse kontrolli all toimunud laskumist avas Chang'e-4 päikesepaneelid ja raadio suundantenni ning seadis sisse kiire andmeedastuskanali.

Seade on juba saatnud Maale pilte Kuu pinnast. Esimene ajalooline lähivõte Kuu tagakülje pinnast tehti kell 11:40 Hiina (5:40 Eesti) aja järgi ja edastati Maale.

Hiina Kuu-uurimisprogramm

Chang'e-4 startis 7. detsembril Sichuani provintsis asuvalt Xichang"i kosmodroomilt. 12. detsembril jõudis ta Kuu orbiidile.

Seejärel viisid Pekingi juhtimiskeskuse spetsialistid läbi orbiidikorrektsiooni ja testid, et kontrollida seadme sidet sidesatelliidiga, kolmemõõtmeliste ülesvõtete ja laserkaugusmõõtmise tegemise võimekust. 

30. detsembril jõudis aparaat orbiidile, millelt pidi toimuma maandumine. Sidesatelliit on vajalik, kuna pärast jaama maandumist Kuu tagaküljel ei ole seadme otseside Maaga enam võimalik.

2017. aasta juunis jõudis sidesatelliit Queqiao Kuu tagaküljel olevasse punkti Lagrange L2 ja sai maailma esimeseks satelliidiks, mis tegutseb sellel halo-orbiidil.

Hiina Chang'e programm on oma nime saanud müütilise Kuu jumalanna järgi ja koosneb kolmest etapist: lend ümber Kuu, maandumine Kuule ja tagasipöördumine Maale. Programmi esimene etapp on juba edukalt lõpule viidud, nüüd on ka selle teine etapp realiseerunud.

Samal teemal

Tartu tähetorn saab 208-aastaseks
NASA saatis kosmosesondi Päikest uurima
Tagid:
Hiina, Kuu, kosmos

Peamised teemad