13:03 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
Tallinna uudised (327)
67 0 0

Kolmapäeval, 27. veebruaril kell 15-17 tähistame rahvusvahelist jääkarupäeva. See päev on pühendatud Arktika valitsejale, polaaralade karmide elutingimustega kohastunud tippkiskjale, kes on kliima soojenemise ja arktiliste jääväljade sulamise tõttu sattunud väga raskesse olukorda.

TALLINN, 27. veebruar — Sputnik. Sel päeval tasub mõelda, mida igaüks meist saaks teha jääkarude aitamiseks ning süsihappegaasi keskkonda paiskamise vähendamiseks. Loe lähemalt, kuidas jääkarusid aidata, teatas Tallinna Loomaaed.

"Jääkarupäeval loomaaia Polaariumis kuulame jutte jääkarudest Aleksei Turovskilt ja loomaaia juhtivspetsialistilt Anne Saluneemelt. Lisaks uurime lähemalt jääkaru karva ning õpime jääkarusid joonistama. Nutikamatele jääkarutundjatele magusad preemiad," lubas Loomaaed.

Üritusel osalemine talviselt soodsa loomaaia piletiga. Loomaaia Rocca Al Mare poolne põhjavärav on avatud kuni kella 16-ni. Illu kohvik kella 17-ni.

Tallinna loomaaed jättis hüvasti jääkaru Nordiga>>

Tallinna loomaaia jääkarusid toetavad vaderid Veepisar AS ja Admiral Markets AS. Jääkarupäeva toetab Maiasmoka kommivabrik.

Aron Tallinna loomaaias
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kas teadsid, et…

Jääkaru on maailma suurim maismaakiskja. See lihatoidulisim ja arengulooliselt noorim liik karude peres on arktiliste jääväljade väsimatu rändur, kes veedab oma elu põhiliselt hulkudes suurte lahvanduste ja rüsijää piiril, kus leidub enim saakloomi. Oma suurele kogule vaatamata on jääkaru kiire ja osav liikuja, samas ka hea ujuja ja sukelduja. Tüüpiline Arktika-asukas, keda külma eest kaitseb tihe karvastik ning paks rasvakiht.

Loomaaia asukad ootavad jõule>>

Arvatavalt on nüüdisinimene liigina sama vana kui jääkaru – ligikaudu 200 000 aastat. Mõlemal liigil on ühtmoodi õigus elule Maal, nii nagu see on kõigil teistel elusolenditel. Paraku kipub inimene sageli seda õigust ekslikult enese privileegiks pidama. Mõjuvõimsa liigina oleme juhtohjad siin planeedil eneste kätte haaranud. Kuid sellega kaasneb ühtlasi ka suurem vastutus kõigi teiste liikide heaolu ees. Inimene ei pea jääkaru kaitsma, kuid ei tohi ka oma tegevusega jääkaru elutingimusi kahjustada. Jääkaru on üks osa planeedi elurikkusest.

Jääkarud Nord ja Aron tähistavad sünnipäeva>>

Jääkaru väärtus ei seisne siiski pelgalt tema atraktiivses välimuses. Ta ei tekkinud eraldi liigina ilma põhjuseta, vaid hõivas looduses seni täitmata ökoloogilise niši. Sest nagu teada, siis loodus tühja kohta ei salli. Jääkarust sai tippkiskja mereelustiku toiduahelas. Temast sai arktilise ökosüsteemi võtmeliik, kelle olemasolu tasakaalustab kogu piirkonna mereelustikku. Olles aga osa tervikust, mõjutab jääkaru käekäik paratamatult kõiki teisi selle ökosüsteemi osi.

Praegu elavad jääkarud kitsastes betoonpuurides
© Sputnik / Вадим Анцупов

Jääkaru kadumine võib põhjustada suuri häireid kogu Arktika ökosüsteemis. Veelgi enam, sest Arktika ei ole Maal isoleeritud keskkond, vaid see on tähtis osa kogu maailmamere ökosüsteemist. Viimase tähtsust, kaasa arvatud inimese jaoks, kelle toidulauda see märkimisväärselt rikastab, ei saa aga kuidagi üle hinnata.

Tallinna Loomaaia jääkaru Nord kolis uude polaariumisse>>

Arktika ökosüsteem, mis hõlmab väga kitsa kohastumusega liike, on iseäranis haavatav, olgu siis kiirete keskkonna-muutuste tõttu või seotud mõne liigi kadumisega. Jääkaru kadudes suureneks järsult hüljeste populatsioon, mis mõjutaks kalade ja koorikloomade arvukust. See omakorda avaldaks mõju lindudele, vaaladele, aga ka inimestele. Jääkaru käekäik on omamoodi Arktika looduskeskkonna tervislikku seisundit iseloomustav indikaator. Paraku ei tea me, millised täpselt on jääkaru kadumisega seotud tagajärjed ja seda enam peaksime olema ettevaatlikud.

Maailma Looduskaitseliidu IUCN punase nimestiku järgi on jääkaru ohualdis liik.

Teema:
Tallinna uudised (327)
Tagid:
jääkaru, Loomaaed, Tallinn

Peamised teemad