10:34 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
18210

Vähkihaigestumiste arvu järsk kasv viimase kahekümne aasta jooksul on otseselt seotud NATO "humanitaarse" pommitamisega, on veendunud Serbia Kliinilise keskuse neuro-onkoloogia osakonna juhataja, doktor Danica Grujicic.

TALLINN, 25. märts — Sputnik. Kakskümmend aastat pärast Jugoslaavia pommitamist NATO poolt on Serbia lastel 2,5 korda suurem tõenäosus vähki haigestuda, kui Euroopas keskmiselt ning täiskasvanute ja laste seas on vähihaigete üldarv maailma keskmisest kolm korda kõrgem, vahendab RIA Novosti Danica Grujicicit. 

Ta ütles, et eelmise aasta juuni alguses moodustati Serbia valitsuse juurde koordinatsioonikeskus pommituste tagajärgede uurimiseks, kuhu kuuluvad teadlased, juristid, sõjaväelased ja arstid.

Teaduslikud ja eelkõige meditsiinilised uuringud võivad tõestada, et 1999. aastal panid NATO riigid endise Jugoslaavia territooriumil toime genotsiidi, on Grujicic kindel.

"Nad pommitasid teadlikult kõiki keskkonnale ohtlikuks loetud objekte. Tabamus põhjustas kogu piirkonnas ökoloogilise katastroofi. Nad teadsid seda ja pommitasid tahtlikult keemiatööstust, naftakeemia ja energiatootmise ettevõtteid. Välja voolas bensiin, naftasaadused, teada on, et Doonausse kandus viis tonni elavhõbedat," ütles ta.

Arsti sõnul diagnoositakse Serbias, kus elab umbes 7 miljonit inimest, igal aastal kuni 40 000 vähihaiget.

"Meil on surnud nii palju lapsi, et hakkasin endalt küsima, võib-olla teeme me midagi valesti. Me opereerime, nagu varem, nad saavad kiiritusravi, kemoteraapiat ja surevad aasta hiljem," jutustas neurokirurg.

Vaesestatud uraani ja muude raskmetallide - näiteks tooriumi osakeste - olemasolu, mida leidub mõnedes patsientides normist kuni tuhat korda rohkem, on otseseks tõendiks pommitamise kuritegelikust iseloomust, ütles Grujicic.

Arsti sõnul on viljatus, raseduse katkemised, autoimmuunsuse haigused, laste geneetilised kõrvalekalded kõik NATO pommitamiste tagajärjed, millest sai endiste Jugoslaavia rahvaste genotsiidi vahend. 

Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile  Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni
© Sputnik / Михаил Климентьев

24. märtsil 2019 möödub täpselt kakskümmend aastat päevast, mil NATO lahinglennukid tolleks ajaks Serbiast ja Montenegrost koosnenud Jugoslaavia Liitvabariigi linnu pommitama hakkasid.

Seega toetas NATO Albaania separatistide "Kosovo Vabastusarmee" relvastatud mässu seaduslike Jugoslaavia võimude vastu. Operatsiooni viidi läbi kuni 10. juunini 1999 ilma ÜRO Julgeolekunõukogult sanktsiooni saamata.

Serbia võimude sõnul langes alliansi agressiooni ohvriks umbes kaks ja pool tuhat inimest, sealhulgas 89 last. 12,5 tuhat inimest said vigastada.

Venemaal peetakse alliansi tegevust häbiplekiks, mis jääb igavesti NATO reputatsiooni määrima. Vene välisministri Sergei Lavrovi sõnul teevad Lääneriigid kõik võimaliku, et takistada NATO juhtkonna võimalike kriminaalsete sammude uurimist Jugoslaavia pommitamiste ajal.

Minister lisas, et NATO operatsioon viidi läbi "rahvusvahelise humanitaarõiguse kõigi põhimõtete kõige rängemate rikkumistega, sest pommitati tahtlikult tsiviilobjekte."

Samal teemal

Ajukasvajaga patsiendid: me ei osanud esmastele sümptomitele tähelepanu pöörata
Tagid:
Kosovo, Serbia, Jugoslaavia, genotsiid, Jugoslaavia pommitamine, vaesustatud uraan, NATO

Peamised teemad