02:51 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
63 0 0

Tänavu seitsmendat korda tähistatava veteranipäeva traditsioon sai alguse 2013. aastal ning on alates 2014. aastast ka ametlik lipupäev.

TALLINN, 23. aprill — Sputnik. Peaminister Jüri Ratas ütles veteranipäeval hukkunud kaitseväelaste mälestamise tseremoonial, et me ei unusta iial neid vapraid sõdureid, kes on langenud Eesti ja liitlaste turvalisuse nimel, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Eesti on väike ja iga meie inimene hindamatu väärtus. Mõtlen täna kurbusega neile operatsioonidel osalemisega katkenud 12 elule ja 12 loole leinaga toimetulemisest. Eesti ei unusta teid, teie lähedasi ja seda ülimat ohverdust, mida sõdur saab anda," lausus Ratas Paldiskis toimunud pärgade asetamise tseremoonial, millega mälestati välismissioonidel langenud Eesti kaitseväelasi.

Heategevuslik kaitseväe ja Kaitseliidu veteranide sinilillejooks
© Sputnik / Вадим Анцупов

Paldiskis asuva mälestusmärgi juurde kogunesid hommikul Eesti riigi, kaitseväe, Tapal paikneva liitlaste lahingugrupi ja diplomaatilise korpuse esindajad, et mälestada välisoperatsioonidel langenud Eesti kaitseväelasi.

Välisoperatsioonidel langenute mälestusmärk valmis Camp Bastionis eestlaste laagris 2010. aasta oktoobri alguses ja selle avas 5. oktoobril president Toomas Hendrik Ilves.

Kaks tuhat tapetut ühe päevaga - Kloogal mälestati hukatuid>>

Mälestussammas seisis Camp Bastionis kuni 2013. aasta sügiseni kui 29. oktoobril võeti toonase kaitseväe juhataja kindral Riho Terrase osalusel mälestusmärgilt maha rist ja plaat üheksa Afganistanis langenu nimega. Risti ja plaadi tõid Eestisse 2013. aasta maist novembrini Afganistanis teeninud kaitseväelased.

Ratase sõnul on maailm endiselt rahutu ning meie kaitseväelastel on jätkuvalt põhjust olla Afganistanis, Iraagis, Malis ning mujal.

"Ikka selleks, et tagada rahu nende kaugete paikade inimestele ja meile kõigile. Et mitte lasta ebastabiilsusel edasi kanduda ja et toetada õlg-õla kõrval seistes meie liitlasi."

Peaministri sõnul loob rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel osalemine Eestile nähtamatut, aga hindamatut usalduskrediiti.

Narvas avati mälestussammas Afganistanis langenud sõduritele
© Sputnik / Евгений Ашихмин

"See on toonud siia Eesti ja kogu NATO eest seisma suure hulga liitlasi, keda peagi algava Kevadtormi ajal võime kokku lugeda ligi 2500 naist ja meest. See on tunnustus kõigi, aga eriti meie kaitseväelaste igapäevasele tööle nii Eestis kui mujal. See annab Eestile kindlustunde, millega rahutule maailmale julgelt otsa vaadata," kinnitas peaminister.

Venemaa saatkonnas tähistati Isamaa kaitsja päeva>>

Teisipäeval, 23. aprillil algasid veteranipäeva sündmused päikesetõusul Narvas riigilipu heiskamisega veteranide poolt.

Toris peetakse Eesti sõjameeste mälestuskirikus Jüripäeva jumalateenistus, kus süüdatud ja õnnistatud mälestustuled lähetatakse langenud kaitseväelaste haudadele ja vabadusvõitlusega seotud mälestuspaikadele.

Erinevate sündmustega täidetud päev kulmineerub õhtul Tallinnas Vabaduse väljakul tasuta Veteranirocki kontserdiga, kus astuvad üles Tanel Padar, Elephants from Neptune, Pedigree, Pööriöö ja ajateenijate bänd Kitarripatarei.

Выступление в рамках фестиваля Veteranirock
© Фото : Kaitsevägi
Veteranirock Tallinna Vabaduse väljakul.

Alates 2014. aastast viiakse aprillikuus läbi ka Sinilillekampaaniat, mis kutsub üles kandma sinilille rinnamärki kaitseväe ja Kaitseliidu veteranide ning nende lähedaste tunnustuseks.

Sinilille toodete müügist kogunevate annetuste abil toetakse veterane, nende lähedasi ning tervishoiu ja spordi valdkonda laiemalt. Tänavu aitavad annetused Lõuna-Eesti Haigla Sihtasutusel soetada taastusravi seadmeid, MTÜ Peaasjadel jätkata tegevust vaimse tervise edendamisel, Võru linnal rajada välijõusaali ning Eesti Invaspordi Liidul viia läbi istevõrkpalli treeninguid ning osaleda võistlustel.

Kaitseväe ja Kaitseliidu veteranide hulka kuulub üle 3000 inimese. Kaitseväelased on välisoperatsioonidel osalenud alates 1995. aastast ning teeninud Horvaatias, Bosnia ja Hertsegoviinas, Liibanonis, Makedoonias, Iisraelis ja Süürias, Iraagis, Kosovos, Afganistanis, Malis, Adeni lahel, Vahemerel ja Kesk-Aafrika Vabariigis, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

.

Tagid:
Veteranirock 2018, lipupäev, veteranipäev, veteran

Peamised teemad