14:38 01. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
56 0 0

Ekspert räägib lähemalt tõenäolistest teemadest, mida Putin ja Niinistö 21. augustil nelja silma all lahkama hakkavad.

TALLINN, 19. august — Sputnik.  Soomega piirnevate Venemaa regioonide keskkonnaseisund, Arktika staatus ja Iraani tuumaleppe säilitamine võivad olla mõned teemad, mida Venemaa ja Soome president Vladimir Putin ja Sauli Niinistö oma kohtumisel arutama hakkavad, arvab Soome politoloog Johan Bäckman. 

Kremli pressiteenistus on teatanud, et Putin kavatseb 21. augustil toimuval Helsingi-visiidil arutada Venemaa ja Euroopa Liidu suhteid Soome praeguse Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise kontekstis.

"Soome koondab läbirääkimistel Vladimir Putiniga tähelepanu keskkonnale ja Venemaa jäätmeprobleemidele, sealhulgas Krasnõi Bori ohtlike jäätmete hoidla olukorrale, ning pakub tõenäoliselt oma oskusteavet ja võimalusi puhaste tehnoloogiate alal," arvab Bäckman.

Varem on Venemaa keskkonnaministeerium teatanud, et Peterburi külje all asuv Krasnõi Bori keemiajäätmete hoidla likvideeritakse 2024. aastal.

Eksperdi arvates kujuneb kõige tähtsamaks regionaalküsimuseks Arktika.

Soome jaoks seisneb probleem selles, et Arktikas on palju asjaosalisi, kuid mängureeglid on ebaselged, mis suurendab konfliktide tekkimise riski Soome naabruses. Kohtumisel Putiniga on Soome huvides rõhutada, et Arktika jääb demilitariseeritud piirkonnaks," on Bäckman kindel.

Presidendid võivad vestluse käigus puudutada ka olukorda Pärsia lahes võttes arvesse, et Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif külastab 19. augustil Soomet, kus kohtub muuhulgas Niinistöga.

USA on Iraani tuumaprogrammi kohta käivast leppest taganenud ja kehtestanud uuesti Teherani vastu sanktsioonid.

Leppe Euroopa-poolsed osalisriigid on teatanud kavatsusest see säilitada, Ameerika sanktsioonidest möödapääsemiseks on loodud maksemehhanism Instex.

Ekspert märkis Niinistö 12.–13. septembril toimuva Kiievi-visiidi väga varast väljakuulutamist.

Soome presidendikantselei teatas sellest visiidist 16. augustil.

"Võib-olla oli see mingi märguanne ja presidendid hakkavad arutama ka Ukraina küsimust," arvas politoloog.

Bäckman arvab, et vaatamata Soome piiratud võimalustele oma suurt naabrit mõjutada on kõnealune kohtumine kasulik mõlemale poolele, pealegi on Soomel alati olnud tähtis teada, mida mõtleb Venemaa liider.

"Teravaid probleeme, mis võivad kohtumisel jutuks tulla, kahe riigi suhetes ei ole," ütles Bäckman kokkuvõtteks.

Loe lisaks:

Samal teemal

Soome president ei taha olla Eesti ja Venemaa vahendaja
Putin vaidles Soome presidendiga Venemaa-vastaste sanktsioonide üle
Tagid:
Helsinki, tippkohtumine, Sauli Niinistö, Vladimir Putin, Venemaa, Soome

Peamised teemad