09:47 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
13510

USA-s avaldati luurearuanne Tšernobõli tuumaelektrijaama avarii kohta, mida kommenteeris Raadio Sputnik eetris Tšernobõli katastroofi tagajärgede likvideerimises osalenud Venemaa Tšernobõli Liidu president Vjatšeslav Grišin.

TALLINN, 20. august — Sputnik. Ameerika Ühendriikide riikliku julgeoleku arhiiv avaldas esimese Tšernobõli õnnetuse kohta salastatuse staatusest vabastatud aruande, millelt salastatuse märge eemaldati 2011. aastal, vahendab raadio Sputnik

USA riigisekretär George Schultzile adresseeritud 2. mai 1986. aasta aruande kohaselt kahtlesid USA luureteenistused katastroofi esimestel päevadel ametlike aruannete õigsuses ohvrite arvu kohta.

Nad rajasd oma järeldused Tšernobõli tuumaelektrijaama 4. energiabloki ulatuslikest purustustest tehtud ülesvõtetele.

"Kogu luurekogukond peab jamaks, et hukkus ainult kaks inimest," kirjutas riigisekretäri abi luure ja uuringute alal Morton Abramowitz. Tema sõnul on Nõukogude RBMK-1000 tüüpi reaktori päevases vahetuses umbes sada ja öises - 25-35 inimest.

Abramowitz märkis, et 3. ja 4. energiablokid asuvad üksteise kõrval, nii et reaktori lähedal oli päeval umbes 200 ja öösel kuni 70 inimest. Väidetavalt "kõik plahvatuse epitsentri vahetus läheduses viibinud surid kas kohe või said eluga kokkusobimatuid kiirgusdoose".

Tšernobõli katastroofi tagajärgede likvideerimises osalenud Venemaa Tšernobõli Liidu president Vjatšeslav Grišin kommenteeris ettekannet Raadio Sputnik eetris.

"Lisaks inimestele, kes evakueeriti ja viidi Moskva 6. kliinilisse haiglasse viidi mitmed jaama töötajad Kiievisse, kuid nad loeti hukkunuteks. Arvan, et see ei saa olla avaldatud ametliku teabe hilinenud ümberlükkamise aluseks," ütles Vjatšeslav Grišin.

Tema sõnul ei saanud sellist teavet varjata.

"Mis puutub USA luure andmetesse, siis kui oleks olnud mingeid lekkeid, siis igal juhul oleks NSV Liidu Ülemnõukogu liikmed sellest teadnud Ja see oleks avalikustatud," on Vjatšeslav Grishin veendunud.

26. aprillil 1986 toimus Tšernobõli tuumaelektrijaamas 4. energiabloki tuumareaktori plahvatus. Üks Tšernobõli tuumajaama töötaja suri plahvatuse ajal, teine ​ Pripjati haiglas vahetult pärast katastroofi.

134 inimesel, sealhulgas Tšernobõli tuumajaama tehnilistel töötajatel ja tuletõrjeühingutel, diagnoositi äge kiiritushaigus. Neist 28 suri esimesel kuul pärast õnnetust.

Lugege edasi:

Samal teemal

Jõuab lõpule Tšernobõli tuumajaama uue sarkofaagi paigaldamine
Tšernobõli AEJ avarii likvideerijad said toetust
Tagid:
diversioon, NSV Liit, USA, Ukraina, Tšernobõli katastroof

Peamised teemad