03:24 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
103 0 0

Sellised tragöödiad nagu Juminda neeme juures juhtunu ühendavad erinevate rahvuste ja religioonide esindajaid, räägiti mälestustalitusel. Langenutele pidasid üheskoos hingepalvuse luteri pastor ning õigeusu preester.

Участник Таллиннского перехода Валентин Йоханнесович Виллемсоо
© Sputnik / Юлия Калинина
Участник Таллиннского перехода Валентин Йоханнесович Виллемсоо

TALLINN, 27. august — Sputnik, Julia Kalinina. Juminda neemel toimus mälestustalitus, mis oli pühendatud Tallinna mereretke traagiliste sündmuste 78. aastapäevale — mereajaloo suurimale tragöödiale, mis toimus siis, kui Punaarmee Balti laevastiku üksused murdsid 1941. aasta augustis Tallinna ümbritsevast sakslaste piiramisrõngast läbi ning asusid teele Kroonlinna poole.

225 sõja- ja tsiviillaevast ei jõudnud Kroonlinnani 62 alust, hukkus 15 500 sõjaväelast ja tsiviilisikut.

Памятная церемония на мысе Юминда
© Sputnik / Юлия Калинина
Mälestustalitus Juminda neemel

Juminda neemel asuva mälestusmärgi juurde olid kogunenud Merelaevanduse Veteranide Klubi esindajad, Leningradi blokaadi üleelanud ja kohalikud Kuusalu valla elanikud, samuti olid kohale sõitnud Tallinna mereretkel osalenute järglased Peterburist, kes võtavad mälestustalitusest osa igal aastal.

Возложение венков и цветов к памятнику погибшим в Таллиннском переходе.
© Sputnik / Юлия Калинина
Pärgade ja lillede panek Tallinna mereretkel hukkunute mälestusmärgi juurde

Mälestustalitust Juminda neemel Tallinna mereretke monumendi juures juhatas Priit Herodes. Talitusest võtsid osa Eesti-poolsed esindajad: tuntud teadlane ja allveearheoloog Vello Mäss, Lagedi erasõjamuuseumi omanik ja endine meremees Johannes Tõrs ja Kuusalu vallavanem Urmas Kirsti.

Traagilise mereretke mälestust hoiavad kohalikud elanikud

Ürituse korraldasid kohalikud võimud. Mälestusmärgi juures asuvasse lipuvardasse heisati Eesti riigilipp, Juminda külavanem Kalle Lambot mälestas Tallinna mereretkel hukkunuid kellalöökidega.

Lambot, kelle algatusel on taastatud üheksakümnendatel lõhutud mälestusmärk, ütles, et meri ei jaga inimesi rahvuse järgi ja kõik, kes on kuidagi olnud merega seotud, teavad seda.

Памятная церемония на мысе Юминда
© Sputnik / Юлия Калинина
Mälestustalitus Juminda neemel

Endine Eesti Mereakadeemia rektor Peeter Järvelaid ütles oma kõnes: 

„Teine maailmasõda nõudis palju ohvreid, kuid Läänemerel ei ole kunagi hukkunud nii palju inimesi. Nende laevade peal oli kaks minu ülikooliaegset õppejõudu: professor Abner Uustal, dekaan ja kateedrijuhataja, ning minu esimene õppejõud dotsent Juri Jegorov. Nemad jutustasidki mulle, mis siin juhtus, aga mulle, noorele tudengile, tundus see kõik kauge. Aga nüüd seisan ma siin ja saan oma õpetajatest palju paremini aru. Nemad jäid selles katastroofis ellu, aga paljudel see ei õnnestunud. Meie mõtleme täna nende peale, kes hukkusid, ja võtame tükikese nende mälestusest südames koju kaasa.“

На мысе Юминда выступил Пеэтер Ярвелайд, в прошлом исполнявший обязанности ректора Эстонской морской академии.
© Sputnik / Юлия Калинина
Endine Eesti Mereakadeemia rektor Peeter Järvelaid

Ürituse kõige tähtsamaks osavõtjaks sai nende traagiliste sündmuste otsene pealtnägija — Eesti laskurkorpuse veteranide ühenduse juht Valentin Villemsoo.

96-aastase veterani sõnul oli see talle kõige kohutavam hetk kogu sõja jooksul: „Inimesed ootasid oma surma, midagi hirmsamat pole ma hiljem näinud.“

Участник Таллиннского перехода Валентин Йоханнесович Виллемсоо
© Sputnik / Юлия Калинина
Eesti laskurkorpuse veteranide ühenduse juht Valentin Villemsoo

Villemsoo arvates asub Juminda rannavetes suurim veealune vennashaud.

Loeti ette Venemaa suursaadiku pöördumine

Vene saatkonna esindaja Maksim Laguto luges ette Venemaa Föderatsiooni erakorralise ja täievolilise suursaadiku Aleksandr Petrovi pöördumise, milles olid muuhulgas järgmised sõnad:

Возложение венков и цветов к памятнику погибшим в Таллиннском переходе.
© Sputnik / Юлия Калинина
Pärgade ja lillede panek Tallinna mereretkel hukkunute mälestusmärgi juurde

„Me külastame igal aastal seda kaunist ja samas kurba paika. Tunnustame suurt panust, mille on selle korrashoidmiseks andnud Eesti võimud, Tallinnas tegutsev Merelaevanduse Veteranide Klubi eesotsas Aleksandr Karauloviga ja kontradmiral Ivan Merkulov isiklikult. Me hindame nende tööd kõrgelt ja loodame, et see jätkub ka edaspidi.“

Памятная церемония на мысе Юминда
© Sputnik / Юлия Калинина
Mälestustalitus Juminda neemel

„Rõõm näha, et täna on siin kohal erinevate rahvuste ja vanuserühmade esindajaid. See annab veel kord alust veenduda selles, et ehtne mälestus meie ühisest ajaloost on elus ja seda antakse edasi põlvest põlve,“ märkis Venemaa saadik oma pöördumises.

Контр-адмирал в отставке Иван Меркулов
© Sputnik / Юлия Калинина
Erukontradmiral Ivan Merkulov

Erukontradmiral Ivan Merkulov rääkis intervjuus Sputnik Eestile, kui tähtis on ühendada Tallinna mereretke mälestusmärgi juures erinevast rahvusest inimesed:

„Sellel mälestusmärgil on üks oluline eripära: ta on rahvusvaheline. Sellel miiniväljal Juminda neeme vetes pommirahe all hukkus tuhandeid eestlasi ja lätlasi ning kümneid tuhandeid venelasi. Ei tohi unustada, et see on veealune vennashaud.“

Erukontradmiral Ivan Merkulov jutustas sellest, kuidas Saksa ja Soome laevad paigaldasid põhiliselt 20.–26. augustini 1941 Juminda poolsaare lähedastesse vetesse võimsad miinitõkked, mis koosnesid 3300 miinist ja miinikaitsest.

Lennuväljadele koondati vastase lennukid, mis olid valmis õhku tõusma. Laialdase operatsiooni tulemusel täitis Balti laevastik temale antud ülesande, tungis tõketest läbi ja suundus Leningradi, kus temast oli palju abi linna kaitsmisel.

Kuid see läks kalliks maksma: merel hukkus öö ja päeva jooksul vähemalt 15 000 inimest, 19 lahingulaeva ning 43 transpordi- ja tsiviillaeva.

Merkulov märkis: „Sellele kenotaafile kuulub kurb maailmarekord: teist nii ohvriterohket merelahingut inimkond ei tunne. Kuid ka selline ühel ajavahemikul hukkunud laevadelt päästetute arv oli ennekuulmatu.

Hukkus viisteist tuhat inimest, kuid uppuvatelt laevadelt päästeti kolmteist tuhat.

Венок от Клуба ветеранов флота к памятнику возложили Александр Караулов и Иван Меркулов.
© Sputnik / Юлия Калинина
Aleksandr Karaulov ja Ivan Merkulov asetasid mälestusmärgi juurde Merelaevanduse Veteranide Klubi pärja

Ivan Merkulov ütles, et Tallinna mereretkel hukkunute mälestustalitust aitavad korraldada kohalikud võimud, aga mälestusmärki ja selle ümbrust hoiavad korras kohalikud elanikud, sellised nagu Kalle Lambot.

Мария Инге-Вечтомова
© Sputnik / Юлия Калинина
Maria Inge-Vetštomova

Peterburi ühingu Tallinna Mereretke Mälestus juht Maria Inge-Vetštomova luges oma etteastes oma vanaisa, Tallinna mereretkel hukkunud luuletaja ning korrespondendi Juri Inge värsse.

Цветы возлагает делегация из Петербурга потомков участников Таллиннского перехода.
© Sputnik / Юлия Калинина
Tallinna mereretkel osalenute järeltulijate delegatsioon Peterburist lilli panemas

Ta kutsus talitusest osavõtjaid külastama Tallinna mereretke muuseumi, mis avati hiljuti Kroonlinnas.

Seejärel tunnustas Maria Inge-Vetštomova kohaliku omavalitsuse suurt panust ja tänas kõiki, kes hoiavad monumenti korras ja korraldavad üritusi, andes Vello Mässile, Kalle Lambotile ja Priit Herodesele aukirju ja kingitusi.

https://sputnik-news.ee/infographics/20160826/3095419.html

Loe lisaks:

Samal teemal

Eksklusiivne: Soome lahest leiti miinilaev "Kalinin"
Tagid:
ohvrid, Suur Isamaasõda, Tallinna mereretk, Eesti, Tallinn, Juminda

Peamised teemad