20:48 19. September 2020
Kuula otse
 • USD1.1833
 • RUB89.1439
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
11510

Novgorodi oblasti FSB peavalitsus avaldas nimekirja timukatest, kes Teise maailmasõja aastatel Žestjanaja Gorka ja Tšornoje külas tsiviilelanikke tapsid.

TALLINN, 26. august — Sputnik.  Piirkonnas hukati tuhandeid inimesi, sealhulgas vanureid, naisi ja lapsi. Jätkuvalt on käsil säilmete väljakaevamised, vahendab RIA Novosti.

Selles piirkonnas asuva Venemaa Juurdluskomitee nimetatud oblasti eriti tähtsate asjade uurimisosakonna juhataja Sergei Kilesso nentis RIA Novostile antud intervjuus, et nii mõnedki timukad võivad veel elus olla.

Tänavu mais algatas Venemaa Juurdluskomitee Novgorodi oblastis genotsiidiparagrahvi alusel kriminaalmenetluse.

Uurimine puudutab aastail 1941–1943 sündmusi Žestjanaja Gorka ja Tšornoje külas toimunud sündmusi. Vastavad spetsialistid on seni ekshumeerinud ligi 500 isiku säilmed.

RIA Novostile tutvustatud FSB nimekiri karistusüksuslastest koosneb neljast aja jooksul kolletunud käsitsi täiskirjutatud lehest.

Kõik nad olid Läti NSV põlisasukad või selle vabariigi elanikud.

Dokumendis on kirjas karistussalklaste tundemärgid - kasv, kehakuju, juuste ja silmade värv.

Mainitud on vene ja muude keelte oskust. Mõnede puhul on märgitud sõjaväeline auaste ja sõjajärgne elukoht. Nii näiteks elas Erich Buchrot 1945. aastal Saksamaal. 

 • Venemaa Novgorodi oblasti Föderaalse Julgeolekuteenistuse poolt avaldatud massimõrvarite nimekiri.
  Venemaa Novgorodi oblasti Föderaalse Julgeolekuteenistuse poolt avaldatud massimõrvarite nimekiri.
  © Фото : © Управление ФСБ по Новгородской области
 • Venemaa Novgorodi oblasti Föderaalse Julgeolekuteenistuse poolt avaldatud massimõrvarite nimekiri.
  Venemaa Novgorodi oblasti Föderaalse Julgeolekuteenistuse poolt avaldatud massimõrvarite nimekiri.
  © Фото : © Управление ФСБ по Новгородской области
1 / 2
© Фото : © Управление ФСБ по Новгородской области
Venemaa Novgorodi oblasti Föderaalse Julgeolekuteenistuse poolt avaldatud massimõrvarite nimekiri.

Nimekiri on dateeritud 1967. aastaga. Selle kohta, kas karistusüksuslased ka karistust kandsid, tolles dokumendis andmeid ei ole.

Tõendeid massiliste mahalaskmiste kohta asuti koguma kohe pärast Novgorodi oblasti vabastamist okupatsiooni alt 1944. aastal. Pealtnägijad on öelnud, et Žhestjanaja Gorka küla taga on neli hauaplatsi.

FSB poolt avalikustatud Läti karistusüksuslaste nimekiri

Allüksuses oli kõige enam 40 meest. Neist moodustati kaks rühma – üks selgitas välja nõukogude võimu pooldajad ja teine tegeles ainult partisanide, sõjaväelaste ja luurajate vastase võitlusega.

"Mõlemad rühmad asusid Žestjanaja Gorka külas, nende käsutuses oli kaks peakorteriks kohandatud maja ja nad allusid ühele-samale ohvitserile," täpsustab uurija.

Дом, в котором в годы ВОВ размещался штаб латвийских карателей
© Sputnik /
Maja, kus Teise maailmasõja ajal paiknes Läti karistussalklaste peakorter

Vahistatuid veeti Žestjanaja Gorka külla nii rühmiti kui ka üksipäini. Mõningaid küsitleti, pandi piinates proovile, teised lasti kohe maha. Laibad ladustati järgemööda varemvalmis kaevatud aukudesse, puistati mullaga üle ja hiljem maeti maha. Hukkamised käisid lakkamatu voona.

Ohvrite karjed olid külas kuulda. Nähti, kuidas SD karistussaalklased läbipekstud vange mahalaskmispaika viivad. Augud, kuhu laibad visati, olid pealt lahti, see on paljudele kohalikele meelde jäänud," edastab ajaloolane pealtnägijate ütlusi.

Kilesso kinnitab, et nii karistusüksuslaste kui ka saksa ohvitseride nimed on teada. "Konkreetsetest perekonnanimedest on veel ennatlik rääkida, kuigi need on mõistagi juba olemas," nendib ta.

Место раскопок в районе деревни Жестяная Горка, где следователи обнаружили около 500 тел жертв латвийских карателей
© Sputnik /
Žestjanaja Gorka küla kandis avastatud Läti karistussalklaste ohvrite matmispaik enam kui 500 hauaga..

Saksa väejuhatus ei usaldanud aga baltlastest karistusüksuslasi sedavõrd, et neid relvaga käes eesliinile lubada. "Niisugused allüksused täitsid tagalas politsei rolli ja tegutsesid väga julmalt, kusjuures suure rõõmuga," lisab uurija.

Arhiividokumentides leidub tõendeid igasugustest arveteõiendustest. Nii vedasid karistussalklased 1942. aasta talvel hukkamispaika kaht tütarlast, blondi ja brünetti. Nende riided olid puruks rebitud. Neid torgiti pistodadega.

"Kusjuures see vöönd pidi olema ülimalt lai, ulatudes rindejoonest Leningradini välja," sedastab ta.

Astaškini sõnul olid karistussalklased silmapaistvalt punktuaalsed, pidades täpset arvestust nii kinnipeetute kui hukatute üle. Seda pigem mitte tänu korraarmastusele, vaid preemiaid ja suuremaid toidunorme silmas pidades. 

Жертва латвийских карателей, погребенная в районе деревни Жестяная Горка
© Sputnik /
Üks Žestjanaja Gorka küla servas hukatuist

Möödunud 75 aastat, kuid paljud ebainimlikud kuriteod on jäänudki karistamata. Žestjanaja Gorka ja Tšornoje küla on vaid üheks paljudest episoodidest.

Peaaegu igas Novgorodi oblasti asulas leitakse üha uusi tõendeid natside metsikustest. Tahaks uskuda, et kõik sellega seotud inimesed saavad karistatude, sest nendel kuritegudel ju aegumistähtaega ei ole.

Loe lisaks:

Samal teemal

Kuidas Venemaa Eestit natsismi ülistamise eest karistada võib
Chiesa: Euroopa püüab kokku sobitada natsismi ja demokraatiat
Tagid:
SS, Suur Isamaasõda, genotsiid, Novgorod, Venemaa, NSVL, Läti

Peamised teemad