07:00 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
38 0 0

India kuumoodul kaotas juhitavuse ja langes Kuu pinnale oodatust oluliselt suurema kiirusega.

TALLINN, 10. september — Sputnik. India kuumissiooni Chandrayaan-2 maandumismoodul Vikram sooritas tõenäoliselt raske maandumise Maa kaaslase pinnale — sidet aparaadiga pole seni suudetud taastada, vahendas RIA Novosti teatas India kosmoseuuringute organisatsiooni kõrge esindaja Mylswamy Annadurai pöördumist ajakirjanike poole. 

Первое изображение Луны, полученное индийским космическим аппаратом Чандраян-2
Chandrayaan-2 poolt Kuule lähenemisel tehtud foto.

Laupäeva varahommikul India aja järgi pidi Vikram sooritama kontrollitud maandumise Kuu pinnale. Kuuaparaadi laskumine kulges normaalselt, kuid 2,1 km kõrgusel juhtus rike ja marsruudilt kõrvalekaldumine, mille üksikasjad on veel ebaselged. Seejärel kadus Vikrami side juhtimiskeskusega.

"Leidsime maandumismooduli Kuu pinnalt ja peame nüüd looma sellega kontakti. Piirkond, kuhu aparaat meie andmetel kuundus, ei võimalda rääkida pehmest maandumisest.

Pealegi takistavad mingid asjaolud meil taastada sidet mooduliga," teatas Annadurai, kes oli varem kureerinud missiooni Chandrayaan-2 eelkäijat — projekti Chandrayaan-1. Teadlase sõnu vahendab telekanal NDTV.

Annadurai rääkis, et praegu jätkab orbitaalmoodul signaalide saatmist Kuul asuvale Vikramile, kuid kas saadud kahjustuste iseloom võimaldab neid vastu võtta, tuleb veel kindlaks teha: "Tavaolukorras on side orbitaal- ja maandumismooduli vahel kahepoolne, kuid antud juhul liiguvad signaalid ainult ühes suunas," märkis teadlane.

Ta lisas, et isegi edu korral õnnestub kontakt Vikramiga taastada lühikeseks ajaks — "mitte kauemaks kui 10 minutiks".

Maandur Vikram pidi toimetama Kuu pinnale väikese kuuerattalise kulguri Pragyan, mis kaalub umbes 27 kg. Eeldati, et viimane töötab seal umbes ühe Kuu ööpäeva jooksul (ligi 14 Maa ööpäeva) uurides Kuu pinna mineraloogilist ja elementkoostist ning registreerides seismilist aktiivsust.

Projekt Chandrayaan-2, mis on täielikult India oma, on läinud maksma ligi 125 miljonit dollarit. Selle õnnestumise korral saaks Indiast neljas riik (NSV Liidu, USA ja Hiina järel), kes on sooritanud pehme maandumise Maa kaaslase pinnale.

Lugege lisaks:

Samal teemal

NASA saatis kosmosesondi Päikest uurima
Tagid:
kosmoselaev, Kuu, India

Peamised teemad