06:33 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
41201

75 aastat tagasi algas Punaarmee strateegiline pealetungioperatsioon Baltimaades, mis lõppes Eesti, Läti ja Leedu vabastamisega Saksa fašistlikest okupantidest.

TALLINN, 15. september — Sputnik. Venemaa saatkond Eestis tuletas Baltimaadele meelde kõige olulisemat kuupäeva nende ajaloos: 14. septembril 1944 alustas Punaarmee pealetungi Eesti, Läti ja Leedu Saksa vägedest vabastamiseks. Balti vabariikide vabastamise operatsioon kestis 71 päeva ja oli väga raske. Hitlerliku Saksamaa poolel osales sõjategevuses ligi veerand kõigist Nõukogude–Saksa rindel paiknenud jõududest, öeldakse saatkonna pressiteates.

Hitlerile oli Baltimaade piirkond väga tähtis, sest see tagas ühenduse Skandinaaviaga, kust Saksamaad varustati olulise toorainega, Baltimaad aga varustasid Saksamaad toiduainetega, lisaks tarnis Eesti ka mootorikütuseid. Punaarmee pealetungiga Baltimaades suruti hitlerlik armeegrupp Nord välja peaaegu kogu Baltikumist ja lõigati ära tema maismaaühendus Ida-Preisimaaga. 59 Saksa diviisist purustati 26 ja kolm neist hävitati täielikult. 

Täpsemalt Balti pealetungioperatsioonist saab lugeda Venemaa kaitseministeeriumi võrgulehel.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti linnade fašismist vabastamise 75. aastapäeva mälestusüritused algasid juba talvel. Nii meenutati 14. veebruaril 2019 Ida-Virumaal Merikülas Narva vabastamisse oma panuse andnud Nõukogude dessantväelaste kangelaslikkust.

26. juulil tähistati Narvas linna fašistlikest anastajatest vabastamise 75. aastapäeva . Narvalastega koos pidutsesid külalised Ivangorodist, mis vabastati päev varem.

Narva andis pruunist katkust vabastamise sümboolse teatepulga üle Tartule. Tartlased tähistasid fašistlikest okupantidest vabastamise juubelit 25. augustil. Septembris tähistatakse Paldiski ja Tallinna vabastamist.

Lugege lisaks:

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Justiitsminister autasustas Vene vägede lahkumise aastapäeval Hitleri käsilasi
Venemaa diplomaadid: koonduslaagris inimesi tapnud sõdurite autasustamine on lubamatu
Näitust Ida-Euroopa vabastamisest näidatakse 20 riigis
Alexander Sosnowski: ei maksa kujutada natse natsismiga võitlejatena
Tagid:
sõjaoperatsioon, vabastamine, Suur Isamaasõda, Venemaa suursaatkond, Eesti

Peamised teemad