08:32 25. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0818
  • RUB70.6675
Sündmused ja kuupäevad
lühendatud link
Prantsuse "kollaste vestide" protestid (19)
3710

Nagu kogu möödunud aasta vältel, saatsid ka protesti "juubeliüritust" rahutused ja kokkupõrked politseiga.

TALLINN, 17. november – Sputnik. Laupäeval, 16. novembril osalesid tuhanded "kollased vestid" Pariisis meeleavaldusel, mis oli pühendatud liikumise esimesele aastapäevale.

Sellest teatas RT, märkides, et aasta jooksul pole protestijate nõudmised muutunud, sest autokütuse hindu ei ole langetatud, töötajate sotsiaalsete õiguste kaitset pole parandatud ja valitsuse liberaalseid otsuseid – erastada terved rahvamajanduse sektorid – pole samuti tühistatud.

Nagu kõigi viimaste kuude jooksul ja ka kogu möödunud aastal, saatsid "juubeli" aktsiooni rahutused ja kokkupõrked politseiga.

Eesti aja järgi eile kell 22:00 oli olukord Prantsusmaa pealinnas endiselt pingeline. Tundmatud inimesed süütasid linnavara, bussipeatused on lõhutud.

On teada, et mõnekümnele inimesele määrati saja kolmkümne viie eurone trahv kavatsuse eest korraldada meeleavaldus Pariisi kõige laiemal avenüül.

Toetus "Vestidele" on püsiv

Liikumise "kollased vestid" moodustamise aastapäeva eelõhtul korraldatud avaliku arvamuse küsitlus näitas, et protestijail on endiselt enamiku prantslaste toetus. Meeleavaldajate tegevust pidasid enda jaoks kõige kasulikumaks keskhariduse ja madala sissetulekuga inimesed.

Le Figaro ja Franceinfo poolt firmalt Odoxa ja Dentsu Consulting tellitud uuringu kohaselt peab 69% vastanutest liikumise tegevust "täiesti õigustatuks", samas kui ainult 13% prantslastest loeb seda "täiesti põhjendamatuks".

Üldiselt usuvad küsitluses osalejad, et liikumise tekkimine mõjus neile soodsalt. Seda väitis 58% vastanutest, mittetäieliku või täieliku keskharidusega inimeste hulgas oli sel arvamusel üle 60%.

Samuti loeb rahvaliikumist enda jaoks kasulikuks 67% prantslastest, kelle sissetuleku tase on alla 1500 euro kuus, võrreldes 38%-ga poolehoiuga rohkem kui 3500 eurot kuus teenivate kodanike seas.

Kuigi enamus prantslasi peab "kollaste vestide" tegevust kasulikuks, leidis 64% vastanuist, et valitsus ei võta protestijate nõudmisi piisavalt arvesse.

Nagu teatas Sputnik Eesti, algasid Prantsusmaal 17. novembril 2018 nn "kollaste vestide" liikumise protestid vastusena just gaasi hinnatõusule. Massimeeleavaldustega kaasnevad endiselt meeleavaldajate kokkupõrked politseiga, pogrommid ja autode süütamine, kaupluste ning pankade hävitamine.

Protestide ajal on hukkunud mitu inimest, sajad on saanud vigastada.

Lugege lisaks:

Teema:
Prantsuse "kollaste vestide" protestid (19)

Samal teemal

Mäss Prantsusmaal jätkub: kollased vestid olid välja juba 26. nädalat järjest
Tagid:
aastapäev, Protestimeeleavaldus, "kollased vestid", Pariis

Peamised teemad