18:38 17. August 2018
Kuula otse
 • USD1.1391
 • RUB76.8166
CD.

CD-plaat tähistab sünnipäeva. CD saab 33 aastaseks

© Flickr / abdallahh
Sündmused
lühendatud link
4610

Täna, 2. märtsil on CD plaadi (i.k. Compact disc) sünnipäev. CD saab 33 aastaseks. Tolle aja uudisleiutis pakkus ülejäänud helikandjatele tõsist konkurentsi.

TALLINN, 2. märts — Sputnik. Just sellel päeval 1983. aastal esitlesid Philips, Sony ja Polygram Londonis esimest CD plaati. Tol ajal oli leiutis täielik sensatsioon ja tal oli palju eeliseid teiste helikandjatega võrreldes.

Nagu rääkis agentuurile Sputnik väärtaudiotehnika kollektsionäär German Täht oli esimese muusikasalvestusega CD plaadi müügile ilmumine tõeliseks löögiks allapoole vööd audiokassettide, magnetlintide ja muidugi vinüülplaatide tootjatele.

"Nad hakkasid kohe märgatavaid kahjumeid kandma, mis suurenesid iga kuuga, sest CD-st sai muusikasõpradele omalaadi ideaaltoode," jutustas Täht.

Kollektsionääri sõnul sai iga laulu CD-lt üles leida peaaegu koheselt ja heli oli kristalselt puhas. CD ei pragunenud, ei heli ei krabisenud ega jäänud kunagi samale kohale, korrutades nagu papagoi üht ja sama muusikafragmenti, nagu vinüülplaat. CD oli täielik vinüülitapja. Mõne aja pärast lakkas vinüülheliplaatide tootmine kogu maailmas sootuks.

CD plaadi loojang

XXI sajandi alguses leiutati flash-tehnoloogiad, mis viis CD plaadi unustuse hõlma. Tänapäeval kasutavad CD-sid vähesed, kuna on ilmunud palju muid, mugavamaid helikandjaid, näiteks pulgad ja helikaardid.

Kuid Eesti muusikakollektiivi "May Day" produtsent Sergei Krutihhin mäletab väga hästi seda tunnet, mis teda valdas, kui nad andsid välja oma esimese CD plaadi. See toimus 2003. aastal, kui "May Day" alles alustas oma karjääri ja kuigi neid tol ajal juba mängiti raadiojaamades, tundsid neid vähesed.

"Pärast esimese plaadi ilmumist, mille tiraaž oli kõigest 1000 eksemplari oli selline petlik, kuid meeldiv tunne, et nüüd on kogu maailm meie päralt," meenutab Krutihhin.

Tema sõnul on muusikaplaadi väljalaskmine, vähemalt meil, kahjuks pigem kõrge enesehinnangu rahuldamise vahend, kuna see tegevus ei ole eriti rentaabel. Kõik oma albumid müüb "May Day" internetiavarustes.

Huvitavaid fakte CD plaadi kohta

Esimesel CD plaadil oli salvestatud Beethoveni Üheksas sümfoonia, mis kestis 74 minutit. Selleks et kogu teos plaadile mahutada, tuli tootjatel plaadi läbimõõtu 11,5 sentimeetrilt suurendada meile tänaseks harjumuspärase 12 sentimeetrini.

1985. aastal lasi Dire Straits CD-plaadil välja albumi Brothers in Arms. Sellest sai esimene CD plaat, mida müüdi üle ühe miljoni eksemplari.

1997. aastal tegi CD veel ühe sammu tulevikku. Uus formaat — DVD hakkas kiirelt vallutama filmide müügiturgu.

 

 

 

Peamised teemad

 • Illustreeriv foto

  USA-l on 2018. aastaks kaheksa sõjalist stsenaariumi, nendest kaks sõjaks Venemaaga. Selleks ühe järgi võib American Council on Foreign Relations analüütikute arvates põhjuseks saada "tahtlik või ettekavatsematu Venemaa ja NATO vaheline sõjaline vastasseis Venemaa enesekehtestava käitumise tõttu Ida-Euroopas".

  20
 • Hispaania hävitaja Eurofighter lasi Pangodi kohal õhuharjutusalal eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAA

  Vaatamata süsteemsele tegutsemisele ei ole Hispaania hävitajalt eksikombel välja lastud raketi asukohta tuvastatud ning kõik mõistuspärased variandid on praeguseks ammendunud.

  9
 • Illustreeriv foto

  Aruanne "Kremli jälgija" esitles omapoolset EL-i riikide edetabelit alates "kollaborantidest" ja "Moskvale kaasanoogutajatest" kuni "täisväärtuslike Euroopa kaitsjateni".

  36