10:24 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Sündmused
lühendatud link
5920

Maailma Looduse Fond kutsub üles üheks tunniks välja lülitama elektrivalguse ja kõik elektriseadmed, et anda oma panus kliimahoidu Maal.

TALLINN, 19. märts — Sputnik. Maa Tund on iga-aastane rahvusvaheline üritus, mille korraldab Maailma Looduse Fond (WWF). See viiakse läbi märtsikuu viimasel laupäeval ja kõiki eraisikuid, organisatsioone, koole, munitsipaalasutusi ja äriühinguid kutsutakse üles üheks tunniks välja lülitama elektrivalgust ja kõiki eluliselt mittevajalikke elektriseadmeid (välja arvatud liftid), et nii stimuleerida huvi kliimamuutuste probleemi, globaalse soojenemise vastu, mille kaugeltki mitte viimaseks põhjuseks on inimtegevus.

Esmakordselt organiseeris Maailma Looduse Fond selle ürituse Austraalias koos väljaandega The Sydney Morning Herald 2007. aastal ja juba järgmisel aastal sai see ülemaailmse tunnustuse ning 2009. aastal oli see juba kõige massilisem aktsioon inimkonna ajaloos — WWF hinnangul puudutas see rohkem poolt miljardit inimest planeedil.

Vaatamata nii laialdasele toetusele on aktsioonil ka palju kritiseerijaid.

Hariduselt insener-geoloog Konstantin Ranks väidab, et "Maa Tunni" aktsioon on elektritarbimise vähendamise üritusena mõttetu, kuna elektrijaamade turbiinid ei saa lühikeseks ajaks seiskuda.

"Paljud looduskaitsjate aktsioonid ei arvesta üldse füüsikaseadustega. Näiteks kuulus "Maa Tund", kus meid kutsutakse üles keskkonna kaitse eesmärgil välja lülitama kõik elektriseadmed. Paistab väga ilus. Kuid ainult sõnades. <…> Nii lühikeseks ajaks ei tohi elektrienergia tootmist vähendada. Tootmine jätkub nagunii. Turbiine ei saa tunniks ajaks seisma panna. Energiat koguda pole samuti kuhugi. Tagajärjeks on, et süsihappegaas paisatakse atmosfääri nagunii, kuid ilma igasuguse kasuta," väidab Ranks.

Lisaks sellele võib elektrienergia tarbimise massiline vähenemine tekitada probleeme seetõttu, et pärast elektriseadmete taaslülitamist vooluvõrku tekkiv järsk energiatarbimises tõus põhjustab koormuse tõusu alajaamades, mis võib esile kutsuda kaitsesüsteemide töölerakendumise ja saada pingelanguse põhjuseks alajaamades. Selle eest hoiatas internetiväljaande Lenta.ru IT-osakonna peatoimetaja Aleksandr Amzin.

"Mitte kunagi, kas kuulete, mitte kunagi ärge üritage samaaegselt koos miljoni teise inimesega lülitada valgustust sisse või välja. Mida rohkem teid on, seda suurem on tõenäosus, et elektrijaamade kaitsesüsteemid käivituvad. Vähendades märgatavalt elektritarbimist tunni aja jooksul suurendate te märgatavalt astmelist väljalülitumise ohtu, kui te valguse uuesti sisse lülitate, sest põhjustate tippkoormuse alajaamale."

Kuid Valgevene energeetikud mitte ainult ei toeta aktsiooni, vaid kutsuvad sellega ühinema kõiki riigi elanikke. Valgevene energeetikaministeeriumi pressiteenistusest teatati, et "Maa Tunni" aktsiooni ajaks lülitatakse välja administratiivhoonete valgustus, samuti välis- ja reklaamvalgustus.

WWF-s selgitatakse, et aktsioonil on sümboolne tähendus ja selle eesmärgiks ei ole elektrienergia kokkuhoid.

Seekord toimub Maa Tund 19. märtsil kella 20:30 kuni 21:30 kohaliku aja järgi.

 

 

Peamised teemad