05:43 18. August 2019
Kuula otse
 • USD1.1076
 • RUB73.3855
Illutratiivne foto

Küberrünnakust on jälgi ka Soomes

© AP Photo / Octav Ganea
Sündmused
lühendatud link
3501

Reedel maailma arvutivõrke rünnanud WannaCry-nimelisest viirusest on jälgi ka Soomes. Viirus levib eriti kiiresti asutuste sisevõrkudes

TALLINN, 14. mail — Spurnik. Redel, 12 mail maailma arvutivõrke rünnanud WannaCry-nimelisest viirusest on jälgi ka Soomes. Viirus levib eriti kiiresti asutuste sisevõrkudes, vahendab portaal Eeestinen viitega Yl.

Viirus külvas eile paanikat ja tegi kahju 74 riigis, teiste seas Venemaal, Hiinas ja USAs. Soomes suuremaid kahjustusi polnud, sest Soome on küllaltki hästi kaitstud.

WannaCry viirust tuntakse ka WanaCryptOr nime all. Suurbritannias ründas viirus tervishoiusüsteemi, mistõttu oli häiritud haiglate töö ja patsiente saadeti haiglatest koju.

Häiritud oli Vene siseministeeriumi, pankade ja telekommunikatsioonifirmade töö ning Norra hotelliketi Choice tegevus.

Programm ründas Windowsi arvuteid ja lukustas arvutid. Kasutajatelt nõuti 300 eurose lunaraha tasumist, misjärel hakkasid arvutid uuesti tööle. Lunaraha tuli maksta kuue tunni jooksul kasutades krüptoraha bitcoini.

Soome sideameti info kohaselt oli ka Soomes viirusega nakatunud mitukümmend arvutit. Viirus levis eriti kiiresti asutuste sisevõrkudes, kui tarkvarale olid jäetud tegemata turvauuendused. Microsoft on lasknud välja turvauuendused ka Windows 2003 ja XP operatsioonisüsteemidele, mistõttu tuleks kõigil arvutitel tarkvara uuendada.

Andmeturbefirma F-Secure arendusjuht Mikko Hyppönen ütles, et tegemist oli seni ulatuslikuma küberrünnakuga maailmas, aga Soomes on olukord kontrolli all. Soomes on tarkvara uuem ja uuendused tehtud, mistõttu oli Soome arvuteid raskem rünnata.

Hyppönen ütles, et WannaCry viirus levib ainult ettevõtete sisevõrkudes. Soomes toimusid arvutite nakatumised põhiliselt nii, kui inimene läks oma arvutiga mõne asutuse võrku, mis oli viirusega nakatatud. Nüüd läks inimene selle arvutiga oma asutusse ja nakatas seal arvuteid. Koduarvutid Hyppöneni väitel ohustatud ei ole.

WannaCry levik on praeguseks peatatud, aga seda on lihtne ümber teha ja uuesti lahti lasta. Praeguse info kohaselt olid viiruse loojad ilmselt isegi üllatunud, kui kiiresti see laiali levis. Tulevikus hoiavad nad ilmselt madalamat profiili.

Tagid:
WannaCry, internet

Peamised teemad

 • Sajandi palavaim juulikuu läks Eestist mööda, illustreeriv foto

  Nagu selgub, elas maakera rahvastik tänavu üle inimkonna ajaloos teadaolevalt kõige palavama juulikuu. Euroopa ja USA ilmastikuteadlased on ühel meelel, et kõiki soojarekordeid kogu maailma ulatuses võib lugeda peaaegu terve Celsiuse kraadi võrra ületatuks.

  24
 • Листовка Партии реформ и флажок Эстонии

  Laupäeval erakonna suvepäevade kogunenud Reformierakonna juhatus otsustas teha ettepaneku riigikogu erakorralise istungi kokkukutsumiseks, et teha ettepanek avaldada peaminister Jüri Ratase valitsusele umbusaldust.

  58
 • Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev

  Kui palju lapsi istub uuel õppeaastal esimest korda koolipinki, millistes pealinna koolides tehakse remonti ja kas linn on valmis Ukrainast pärit koolilaste sissevooluks, rääkis Sputnik Eestile Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

  36