10:14 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Sündmused
lühendatud link
2510

Jõuluõhtu jumalateenistusel Keila kirikus peetud jutluses võrdles Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma jõulupühi olümpiamängude või laulupeoga

TALLINN, 24. detsember — Sputnik. "Nii nagu olümpiamängud või laulupidu panevad rahva iga teatud aja tagant ühiselt hingama, samadel teemadel vestlema, rõõmsa ärevusega oma muljeid vahetama, siis sarnaselt toimime täna – jõuluõhtul", sõnas Viilma oma jutluses, seisab EELK kodulehel.

Tallinna linnapea kuulutas välja jõulurahu >>

Peapiiskop lisas, et samal kombel nagu 2000 aasta eest ruttasid karjased Jeesuse sõime juurde, on hinnanguliselt pool eestlastest ise kohale tulles või telekaamera vahendusel ka täna tulnud jõuluõhtu kirikusse.

"Täna võime olla avalikult ristiinimesed ja seda mitte häbeneda", ütles Viilma jutluses, mida vahendas otseülekandena Eesti Televisioon. Viilma lisas et seni, kuni mobiilpositisoneerimise andmestik võimaldab tõestada eestlaste jõuluõhtust teekonda kodukirikusse, ei saa tõsiselt võtta juttu eestlaste kiriku- või usuleigusest.

Ilmateenistus: jõuluaeg kujuneb väga heitlikuks >>

Peapiiskop võrdles rahva jõulukirikusse minemist valimistega, sest hinnanguliselt sama suur hulk rahvast kui osaleb valimistel jõuab jõulude ajal kirikusse.

"Poliitika kommentaatorid armastavad ikka öelda, et "valija hääletab jalgadega". Kuna jõulukirikusse jõuavad inimesed mitte ainult Eestis, vaid kogu gloobuse ulatuses, on väeti Jõululapse puhul tegemist Valitsejaga, kellega võrreldavat mandaati pole ühelgi ilmalikul valitsejal."

Tallinnas sõidavad jõulutramm ja —troll >>

Arutledes põhjuste üle, miks inimesed jõulukirikus käivad, kõneles Viilma aastakümneid koos elanud paaridest, kes vajavad ikka ja jälle kinnitust selle kohta, et teineteist endiselt armastatakse.

"Nii igatseme iga-aastaselt vähemalt jõuluõhtul kuulda sedasama sõnumit ka kirikust. Jõuluõhtul kuuleme, kuidas Jumal ei ole meid, kuulujuttude kohaselt üht maailma kirikukaugemat rahvast, sugugi maha jätnud, unustanud ega kellegi teise vastu välja vahetanud. Jumal on oma armastuses ustav ja truu!"

Jõulupühad on kiriku- ja riigipühadest eestlaste seas ühed kõige populaarsemad. Hinnanguliselt külastab sel perioodil kirikus kontserte ja jumalateenistusi vähemalt pool eestlastest.

Jõuluõhtu on aasta kõige püham aeg >>

Eesti venekeelne elanikkond tähistab jõule vana kalendri järgi jaanuari alguses ning ka õigeusklike jaoks on jõulud Kristuse sünnipühana ülestõusmispühade kõrval ühed olulisemad pühad.

Eesti Televisioon on jõuluõhtu jumalateenistusest teinud otseülekande igal aastal alates 1988. aastast.

Samal teemal

Eestlased ostavad jõulukinke kaubanduskeskustest
Kuidas pühade ajal elektriõnnetusi vältida
Kuidas nutitelefoniga jõuluajast nauditavaid videoid teha
Päästeamet: ka jõuluajal ei hüüa õnnetus tulles
Päästeamet: väikelastega juhtub liiga palju õnnetusi
Jõuluvanad tulevad loomaaeda
Arstiabi Tallinnas pühade ajal
Jõuluvana saab nüüd tellida nutirakenduse kaudu
Esimese advendiküünla süütamine Raekoja platsil
Tagid:
laulupidu, olümpiamängud, jumalateenistus, jõuluõhtu, jõulud, Keila kirik, EELK, Urmas Viilma, Eesti

Peamised teemad