01:49 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Sündmused
lühendatud link
Paavst Franciscuse visiit Eestisse (28)
14113

Katoliku kiriku pea paavst Franciscus pöörab Eestile vähem tähelepanu kui teistele Balti riikidele, sest siin olevat liiga palju ateiste.

TALLINN, 24. september — Sputnik, Aleksei Toom. Rooma kirikupea Franciscus tuletas Balti riikide elanikele meelde sadu tuhandeid siin natside ja nende käsilaste poolt II Maailmasõja päevil hävitatud juute. Ta avaldas austust ka stalinistlike repressioonide ohvritele. 

Apostelliku visiidi ajal Leetu, mis toimus Euroopa vaatlejate sõnul Vilniuse geto likvideerimise 75. aastapäeval, palvetas paavst kahesaja tuhande tapetud ja piinatud Leedu juudi eest.

Katoliku kiriku pea Franciscus tuletab baltimaalastele meelde nende ammuseid surmapatte ja samal ka totalitaarsete režiimide poolt hukatuid ja represseerituid.

Tegu on teise paavstiga Vatikani kiriku ajaloos, kes siinset regiooni külastab. Esimene oli Johannes Paulus II, kelle külaskäik toimus täpselt 25 aastat tagasi, 1993. aasta septembris, et tervitada, nagu teatati, Balti riikide taasiseseisvumist.

Rooma paavst avaldab Baltimaades austust vabadusvõitlejate mälestusele >>

Franciscuse visiit toimub Balti riikide kutsel – tänavu tähistatakse 1918. aastal väljakuulutatud iseseisvuse 100. aastapäeva.

Kirikupea soovib eestlaste naasmist koguduse rüppe.

Eesti on viimane paavsti poolt külastatavast kolmest Balti riigist ning Tallinn — ainus paik, mida ta siin väisab, ehkki nii Leedus kui Lätis viibis ta kahes linnas.

Vaatlejad märgivad, et see võib olla tingitud asjaolust, mille kohaselt rohkem kui 70% Eesti elanikest peavad end ateistideks ja ainult 1% külastab katoliku kirikut, samas kui 80% leedukatest ja 21% lätlastest loevad end erineval tasemel katoliiklasteks. 

Nagu kirjutas Eesti visiidi eelõhtul ajaleht "Vatican News", on Maarjamaa külastamise moto "Ärka üles, mu süda!", mida võib tõlgendada kutsena tagasi "emakiriku" rüppe pöörduda.

Paljud Franciscuse visiiti kajastavad autorid Euroopa ja Ameerika Ühendriikide meedias mainivad paavsti tähelepanu siin sõja ajal hukkunud juutide mälestusele ja meenutavad sellega seoses kohalike natsikäsilaste osalusel toimunud tapatalguid.

Umbes samamoodi, ehkki oluliselt vähesema aupaklikkusega, kirjutasid Euroopa väljaanded Iisraeli peaministri hiljutisest visiidist Vilniusesse.

Nii andis autoriteetne Bloomberg tänavu augusti lõpul oma Netanyahu Vilniuse-reisi ning Leedu, Läti ja Eesti peaministritega kohtumist puudutavale uudisele kõneka pealkirja "Natsionalism ühendab Iisraeli ja Balti riike."

Agentuur meenutas seoses Netanyahu visiidiga samuti siinse piirkonna juutide genotsiidi Saksa okupatsiooni päevil.

Teema:
Paavst Franciscuse visiit Eestisse (28)

Samal teemal

Paavst Franciscus hoiatas antisemitismi tõusu eest
Paavsti Tallinna-visiidiga kaasnevad liikluspiirangud
Tagid:
repressioonid, ateisitd, usuleigus, patud, Vabaduse väljak, emakirik, paavst, Rooma katoliku kirik, dominiiklaste klooster, Tallinna Peeter-Pauli katedraal, katoliiklased, kirikupea, missa, natsid, juudid, kirik, represseeritud, okupatsioon, ohvrid, Paavsti visiit, visiit, Vatican News, Bloomberg, Johannes Paulus II, Benjamin Netanyahu, Franciscus, Baltimaad, Baltikum, Leedu, Läti, Eesti, Tallinn

Peamised teemad