01:41 25. Aprill 2019
Kuula otse
  • USD1.1209
  • RUB71.9850
Kuu. Illustreeriv foto

Natsid pole Kuu pealt naasnud: meedias loetleti 2018. aasta täitumata ennustusi

© REUTERS / Navesh Chitrakar
Sündmused
lühendatud link
13430

Prantsuse ajaleht Le Monde valis välja mitu suurt maailmasündmust, mis pidanuks 2018. aastal aset leidma, ent jäid siiski toimumata.

TALLINN, 1. jaanuar — Sputnik. Läinud aastal pidanuks peale esimese ülivõimsa arvuti käivitamist algama informaatikas "uus ajastu", kirjutab too ajaleht. USA kaitseministeerium kavatses säärase arvuti 2018. aastaks valmis ehitada, kuid antud hetkel on see ikka veel loomata, nendib väljaanne, edastas RIA Novosti.

Ei ole õnnestunud ellu viia programmi ExoMars 2028, mis oli mõeldud Marsilt elutegevuse jälgede otsimiseks, kuna NASA keeldus rahalistel kaalutlustel projekti toetamast, jätkab Le Monde. Märgitakse, et programm õnnestus päästa tänu Venemaa kaasabile, kuid selle stardipauk on kahe aasta võrra edasi lükatud.

Lisaks sellele pole saanud teoks ka kosmoseturistide esimene lend punasele planeedile, mis sai eelnevalt välja lubatud ameerika miljardäri Deniss Tito poolt, kellest sai maailmas seni esimene rahvusvahelise kosmosejaama harrastuskosmonaut. Artikli autori sõnul oli Tito sunnitus tolle projekti "pöörase" maksumuse tõttu oma ettevõtmisest loobuma, kuid tema ideest on innustunud teine miljardär – Elon Musk, kes on lubanud esimesena kosmoseturistid Marsile saata.

Ei jõudnud lõpule ka suure teleskoobi ehitus Tšiilia Atacama kõrbes. Nõnda ei saanud teoks Euroopa lõunapoolseima observatooriumi poolt lubatud "revolutsioon meie ettekujutuses märksa ulatuslikumast kõiksusest kui Galileo poolt 40 aastat tagasi esile toodu," nendib väljaanne.

Ei saanud teoks ka väljalubatud rahvusvahelise eksperimentaalse termotuumareaktori käikulaskmine, märgib ajaleht. Nõnda ei suuda see ambitsioonikas projekt "pakkuda lähitulevikus imelist vastust ilmselgele energiakriisile, millega inimkond on silmitsi sattunud," kuna esimene tuumasüntees ei leia seal aset enne 2035. aastat ning reaaktori poolt toodetava energia müük saab võimalikuks alles 2060. aastaks, lisab väljaanne.

Kokkuvõttes pole natsid, kes olevat pärast Teise maailmasõja lõppu Kuu varjupoolel redupaiga leidnud, kättemaksuhimus Maale tagasi pöördunud, nagu seda kultusfilmis "Raudtaevas" omal ajal ennustati," tõdeb Le Monde kokkuvõtteks irooniliselt.

Tagid:
Kuu, nats, sündmus, maailm

Peamised teemad