15:44 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Sündmused
lühendatud link
Tulekahju Odessa ametiühingute majas (5)
14810

Ukraina võimud peidavad maailma eest tõde inimeste surma eest vastutavate radikaalide kuritegude kohta.

Odessa Ametiühingute majas inimeste sissepõlemise viiendal aastapäeval saabub Odessasse Ameerika inimõiguslaste delegatsioon. Nad tahavad saavutada Ukraina ametivõimude nõustumist tragöödia rahvusvahelise uurimisega, kirjutab raadio Sputnik vaatleja Jelena Glištšinskaja.

Odessa tragöödia
© Sputnik / Алена Николаенко

Ameerika sõjavastase koalitsiooni (United National Antiwar Coalition, UNAC) aktivistid tulevad Odessasse, et tuletada maailmale meelde Ametiühingute majas toimunud tragöödiat. Viis aastat tagasi, 2. mail 2014, põlesid 48 Ukraina riigipöörde vastast seal elusalt, rohkem kui kakssada inimest sai põletusi. Ukraina võimud peidavad maailma eest tõde inimeste surma eest vastutavate radikaalide kuritegude kohta.

Selleks, et tõsta nendelt sündmustelt vaikimisloor, lendavad Ameerika inimõiguslased 29. aprillil New Yorgist Odessasse. Nad tahavad avaldada austust ohvritele ja pöörduda Ukraina ametivõimude poole, et nõuda Odessa tragöödia objektiivset ja õiglast uurimist, rääkis raadiole Sputnik UNACi aktivist ja The Virginia Defenderi toimetaja Phil Vileyto. 

"See on juba viies tragöödia aastapäev. Viimase kolme-nelja aasta jooksul on Euroopas ja Põhja-Ameerikas toimunud solidaarsusmeeleavaldusi Odessa elanikega, milles toetatakse nõudmisi viia läbi Odessa sündmuste rahvusvaheline uurimine ja peatada poliitilised repressioonid, mille all kannatavad 2. mail 2014 toimunud sündmustest tõde teada tahtvad hukkunute sugulased ja ajakirjanikud," ütles inimõiguste aktivist.

Lääne meedia: Ukraina kaotab peagi oma kaitsjad >>

Phil Vileito jälgib Ukraina sündmusi tähelepanelikult. Ta külastas Odessat ka 2016. aastal, tragöödia teisel aastapäeval, kohtus ohvrite sugulaste, advokaatide ja aktivistidega ning mõistis, et tõde tuleb nõuda üheskoos. Selle tulemusena tekkis Odessas UNAC raames Odessas heategevusorganisatsioon Solidarity Campaign Odessa, mis teeb koostööd "Odessa emade 2. mai nõukoguga". 

Möödas on kolm aastat 2014. aasta 2. mai traagilistest sündmustest Odessas
© Sputnik / Александр Полищук

Ameerika ja Odessa aktivistid korraldavad erinevates linnades miitinguid, fotonäitusi ja loenguid. Nende eesmärk on koguda allkirju ÜRO veebilehel avaldatud üleskutsele ja saavutada õiglase rahvusvahelise uurimise läbiviimine Maidani-vastaste aktivistide mõrva kohta Odessas.

"Aitasime korraldada Ukraina valitsusele surve avaldamiseks mitmeid rahvusvahelisi aktsioone, et ta nõustuks Odessa sündmuste rahvusvahelise uurimisega, samuti poliitiliste repressioonide peatamiseks ohvrite sugulaste ja ajakirjanike vastu, kes tõeni jõuda tahavad. Viimase kahe aasta jooksul on peaaegu 40 linnas toimusid erinevad demonstratsioonid ja miitingud, kus paljud inimesed tulid plakatitega tänavatele, et väljendada oma toetust," ütles Phil Vileito.

Fotonäitus dokumentaalkaadritega Odessa põlenud Ametiühingutemajast reisis Ameerika aktivistide toel läbi kogu maailma. Just pärast selliseid kohtumisi ilmus Põhja-Itaalia väikeselinnas Cheriano Laghetto Odessa märtrite väljak ning Rootsis ja Soomes loodi heategevusfondid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Tulekahju Odessa ametiühingute majas (5)

Samal teemal

Tulekahju Odessa ametiühingute majas
Tagid:
uurimine, USA, tulekahju, Odessa, Ukraina

Peamised teemad