09:51 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Sündmused
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
99 0 0

Venemaa senaator Jelena Bibikova rääkis Tallinnas toimunud vene kaasmaalaste konverentsil Moskva väljatöötatud meetmetest venekeelse hariduse toetamiseks välismaal

TALLINN, 19. mai - Sputnik, Vladimir Barsegjan. Venemaa parlamendi ülemkoja - Föderatsiooninõukogu liige ja Venemaa suursaadik Eestis pöörasid Tallinnas toimunud vene kaasmaalaste 13. konverentsil kõneldes erilist tähelepanu venekeelse koolihariduse kaitsmisele Eestis. 

Eesti fašismist vabastamise 75. ja NSV Liidu poolt Suures Isamaasõjas saavutatud võidu 75. aastapäevale pühendatud konverentsi avas Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov.

Oma kõnes juhtis ta tähelepanu, kui oluline on kaasmaalaste organisatsioonide tegevus Suure Isamaasõja kohta käiva ajaloolise tõe säilitamisel.

Suursaadik: Moskva pooldab alati dialoogi naabritega

Äärmiselt tähtis on võidelda katsetega ajalugu võltsida. Nende hulk paraku ei vähene, vaid pigem vastupidi, kasvab. Tehakse katseid ajalugu ümber kirjutada hetkelise poliitilise konjunktuuri ajel ning tõsta samale pulgale vabastajad ja okupandid, ohvrid ja timukad," ütles Venemaa suursaadik. Ta märkis, et see raske töö nõuab kohalviibijatelt otsustavaid samme ning mitte pelgalt sõnades, vaid tegudes. 

Vene riigipea Vladimir Putini ja Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi kohtusid Moskvas.
© Sputnik / Владимир Астапкович

Seejärel nentis Aleksander Petrov, et ei saa nõustuda väidetega nagu kujutaks kakskeelse hariduse säilitamine riigis ohtu eesti keelele ja kultuurile. Suursaadik rõhutas, et Venemaa seisab praeguses raskes keerulises rahvusvahelises olukorras partnerite konstruktiivse dialoogi ja riikidevaheliste vastastikku kasulike suhete eest.

Samas märkis ta, et hulk praeguseid Eesti poliitikuid väldib dialoogi ja püüab igal võimalikul viisil naaberriikide vastuolusid suureks puhuda. 

Miks Eesti parlamendis on vähe venelasi >>

"Erandiks on Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi visiit Moskvasse ja tema kohtumine Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, mis näitas dialoogi vajalikkust ja kasulikkust," ütles Petrov.

Venemaa ja Valgevene on oma hinnangutes Teisele maailmasõjale solidaarsed

Konverentsi delegaatidele pidas kõne ka Valgevene suursaadik Eestis Vjatšeslav Katšanov. Ta rääkis oma rahva ja vabariigi juhtkonna lugupidavast suhtumisest Suure Isamaasõja sündmustesse. Sõnavõtja märkis kõrget hinda, mida valgevenelased on maksnud oma maa saksa fašistlikest röövvallutajatest vabastamise eest. 

Järgmisena astus konverentsi kõnetooli Venemaa Föderatsiooninõukogu liige ja sotsiaalpoliitika komisjoni aseesimees Jelena Bibikova. Ta käsitles põhjalikult aktuaalseid küsimusi Venemaa riigiasutuste koostöös kaasmaalaste organisatsioonidega välismaal.

Rõhk on vajadusel luua sidusrühmade vahel vahetu dialoog uute töövormide ja -meetodite leidmisel, mis oleksid tänapäeva tingimustes kõige tõhusamad.

Senaator pööras suurt tähelepanu venekeelse hariduse säilitamisele Eestis ja teatas, et Venemaa juhtkond töötab sel teemal välja kaasmaalaste toetamiseks konkreetsed meetmed.

Zahharova paljastas Eesti "ühtse kooli" tõelise eesmärgi >>

Eraldi teemaks senaatori sõnavõtus kujunes Föderatsiooninõukogu esimehe Valentina Matvijenko algatus omistada Teises maailmasõjas natsismi üle saavutatud võidule inimkonna maailmapärandi staatus.

Kaasmaalaste konverentsi teised sõnavõtjad

Ettekannetega konverentsil esinesid Venemaa Föderatsiooninõukogu sotsiaalpoliitika komisjoni esimees Vladimir Tšuikin, MTÜ Natsismivaba Eesti juht Andrei Zarenkov, Eesti Vähemusrahvuste Esindajate Koja juht Rafik Grigorjan, Eesti Vene Teatri nõukogu esimees Jaak Allik, Venemaa Ülemaailmse Kaasmaalaste Koordinatsiooninõukogu liige Sergei Jürgens, MTÜ Vene Kool Eestis juhatuse liige Oleg Nazmutdinov, Inimõiguste Keskuse Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov ja teised. 

Konverentsist osavõtjaid tervitasid Venemaa välisministeeriumi kaasmaalastega koostöö osakonna vanemnõunik Irina Gnedkova, Eesti eurosaadik YanaToom ja Maardu piiskop, Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku vikaar Sergei. Konverentsi lõppedes võtsid osalejad vastu lõppresolutsiooni.

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)

Samal teemal

Lavrov teatas russofoobsete tendentside tugevnemisest maailmas
Üks USA vanimaist ülikoolidest avab kursuse "Venemaa hübriidohtudest"
Baltimaade noored kaasmaalased saavad näha "Peterburi muinasjuttu"
Eesti hülgas oma Krimmis elavad kaasmaalased
Õiguskaitsjatelt Baltimaade venelastele: kui oleme passiivsed, siis meid hävitatakse
Tagid:
venekeelne, haridus, Venemaa, kaasmaalased

Peamised teemad