05:41 03. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Sündmused
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
7710

Konverentsi "Eesti on demokraatiaks valmis" korraldajate arvates oleks juba aeg sätestada Eesti põhiseaduses võimalus rahvahääletuse algatamiseks rahva poolt.

TALLINN, 19. mai — Sputnik. Konverentsi "Eesti on demokraatiaks valmis" peakorraldaja, sihtasutus Terve Rahvas usub, et rahvaalgatusena rahvahääletuse algatamise võimaluse sätestamiseks Eesti põhiseaduses on aeg juba piisavalt küps.

Kogu lootus on EKREIKE-l

Konverents ise toimus 19. mail Eesti Rahvusraamatukogu suures saalis. Terve Rahva andmetel pooldab üle 80% Eesti kodanikest põhiseaduslikul alusel rahvahääletuse algatamist. 

Praeguse Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Isamaa koalitsioonilepingus on punkt rahvaalgatusliku rahvahääletuse kohta, mis lubab Tervel Eestil loota selle lubaduse täitumisele juba lähitulevikus.

Rahvaalgatusliku rahvahääletuse üle peetavate arutelude raames said sõna Eesti erinevate poliitiliste jõudude esindajad: Siim Kallas Reformierakonnast, Marko Kaasik erakonnast Eestimaa Rohelised, Erki Savisaar Keskerakonnast, Märt Läänemets Vabaerakonnast, Mart Nutt erakonnast Isamaa, Riigikogu esimees Henn Põlluaas EKRE-st ja Lauri Tõnspoeg Elurikkuse erakonnast.

Konverents algas politoloog Toomas Alatalu ajaloolise ülevaatega rahvahääletustest lääneriikides ning lõppes tuntud ajaloolase, Riigikogu liikme Jaak Valge kriitikaga referendumi vastaste hirmude suhtes. 

Ajaloolane, suur XX sajandi ning Teise maailmasõja ajaloo asjatundja professor Magnus Ilmjärv
© Sputnik / Алексей Стефанов

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 1920. aastal põhiseadus võimaldas Eestis korraldada "Šveitsi mudeli järgi" siduvaid rahvahääletusi. Riigikogus vastu võetud seadused ei tohtinud kahe kuu vältel jõustuda, kui vähemalt kolmandik parlamendisaadikuist oli nende vastu.

Kui nende kahe kuu jooksul kinnitas 25 000 hääleõiguslikku kodanikku oma allkirjaga, et nad soovivad kõnealuses küsimuses rahvahääletust, siis tuli see korraldada.

Laane: rahvahääletusega võiks meil olla nagu Šveitsis

Erakonna Eestimaa Rohelised juhatuse liige Aleksander Laane ütles portaalile Sputnik Eesti, et Eesti elanikkond võiks saada sama edukaks ja demokraatlikuks, nagu on Šveitsis, kui oluliste riiklike küsimuste lahendamisel rakendataks rahvahääletusi. Ta märkis, et Šveits on juba 150 aastat referendumeid korraldanud ja see on aidanud riigil heaolu ja demokraatiani jõuda. 

"Kui sa tead, mille eest sa makse maksad ja saad otsustada, mille jaoks, siis oled sa ka nõus neid makse maksma. Šveitsi demokraatia põhimõtted toimivad ka teistes riikides, näites Saksamaal ja Austrias. Leiame, et Eesti on sedavõrd väike, et meiegi võiksime väga paljusid küsimusi lahendada otsedemokraatia, see tähendab rahvahääletustega," lausus poliitik. 

Laane nentis, et mõistagi ei saa rahvahääletusele panna kaugeltki kõiki küsimusi, vaid üksnes kõige olulisemaid. Näiteks võiks värsketest teemadest rahvahääletusega otsustada, kas rajada Eestisse palju vastaseid kogunud Rail Balticu raudtee. Või siis otsustada suure tselluloositehase saatus (mille projekt Tartumaal külmutati kohalike elanike tõsisel survel). 

Põhiseaduse referendum 25 >>

Suurprojektid põhjustavad alati palju vaidlusi ja rahvahääletused sobivad selle lahendamseks hästi, et need vaidlused viisakalt ja läbimõeldult otsuseni viiksid," lisas Laane.

Aleksander Laane oli üheks tänavu 12. märtsil Tallinnas Eesti parlamendihoone ees toimunud rahvaalgatuse seadustamise taastamise toetusmeeleavaldusest osavõtja.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)

Samal teemal

Soome valitsus toetab kellakeeramise-vastast rahvaalgatust
Tagid:
põhiseadus, referendum, rahvaalgatus

Peamised teemad