08:12 16. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Sündmused
lühendatud link
Provokatsioonid Mustal merel (60)
61 0 0

Analüütiku arvates võib Venemaa taoline suurriik, nagu Ameerika Ühendriigidki, mereõiguse konventsioonist lahti öelda ja oma allkirja sellega liitumiselt tagasi võtta. Venemaa otsustab ise, mis tema julgeolekut ja suveräänsust ohustab ning millega lepib.

TALLINN, 29. mai — Sputnik. ÜRO rahvusvaheline mereõiguse kohus langetas otsus, millega nõutakse Venemaalt Kertši väinas riigipiiri rikkumise eest vahistatud Ukraina sõjalaevade ja meremeeste vabastamist. Samas ei pea tribunal vajalikuks nõuda Moskvalt meremeeste vastu alustatud kriminaalmenetluse lõpetamist. Lisaks otsustas tribunal, et Venemaa ja Ukraina peavad hiljemalt 25. juunil esitama aruanded Kertši lahes toimunud sündmustest, teatab RIA Novosti

Varem teatas Venemaa, et ei osale kohtu menetluses, kuna tribunalil ei ole Ukraina hagi menetlemiseks pädevust. Tribunali otsuse peale märkis Venemaa välisministeerium, et kavatseb kaitsta oma seisukohta, sealhulgas tribunali jurisdiktsiooni puudumise küsimuses.

Analüütik Pavel Šipilin avaldas Raadio Sputnik saates oma seisukoha selles küsimuses.

"Antud juhul sekkub ÜRO rahvusvahelise mereõiguse tribunali otsus meie suveräänsusesse ja takistab meid ohtu tõrjumast. Enesestmõisteavalt ei hakka me seda otsust täitma, meil pole seda õigust ja me ei soovita kellelegi seda peale sundida. Tribunal ei saa jõuga sundida üliriike – olgu selleks Venemaa, Hiina või USA – oma otsuseid täitma. Muidugi viib kõik selleni, et me võime, nagu kunagi Ameerika Ühendriigid, mereõiguse konventsioonist lahti öelda ja oma allkirja sellega liitumiselt tagasi võtta. Venemaa otsustab ise, mis tema julgeolekut ja suveräänsust ohustab ning millega ta lepib,"

lausus Pavel Šipilin. 

2018. aasta novembris rikkusid kolm Ukraina mereväe laeva Venemaa riigipiiri ja sooritasid mõne tunni vältel ohtlikke manöövreid, reageerimata Venemaa piirivalvurite õiguspärastele nõudmistele, mistõttu laevad peeti kinni ning meremehed võeti vahi alla.

Venemaa president Vladimir Putin nimetas juhtunud provokatsiooniks ja märkis, et Ukraina laevameeskonnas oli kaks Ukraina Julgeolekuteenistuse kaastöötajat, kes operatsiooni juhtisid.

Teema:
Provokatsioonid Mustal merel (60)

Samal teemal

Provokatsioonid Mustal merel
Saksamaa leidis viisi, kuidas Moskvat Kertši intsidendi eest karistada
Venemaa saatkond kommenteeris Riigikogu "Kertši" avaldust
Ekspert: Eesti Kertši avaldus ei olnud suunatud Moskvale, vaid Washingtonile
Moskvas kommenteeriti Macroni ja Merkeli avaldust Kertši väina vahejuhtumi kohta
Tagid:
provokatsioon, Ukraina, Venemaa, kohus, ÜRO mereõiguse konventsioon, Kertš

Peamised teemad