12:10 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Sündmused
lühendatud link
57 0 0

Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov õnnitles oma Eestis elavaid kaaskodanikke ja kaasmaalasi Venemaa päeva puhul ja soovis ühtlasi hüvangut kõigile oma lähetusriigi elanikele.

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. Venemaa suveräänsusdeklaratsiooni aastapäeval, mida tähistatakse Venemaa päevana, õnnitles Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov Eestis elavaid kaasmalasi ja kõiki inimesi pidupäeva puhul. 

Venema taastas oma rolli maailmas

"Sel pidulikul päeval meenutame me Vene riigi sajanditepikkust ajalugu, suuri saavutusi ja võite, raskeid kaotusi ja saatuslikukke murrangulisi perioode, millele tingimata järgnes uus tõus," öeldakse suursaadiku õnnitluses. 

Tema sõnul on Venemaa pärast 1990. aastate radikaalsete muutuste raskest ja valulisest perioodist üle saamist saavutanud vaieldamatut edu demokraatlike institutsioonide ülesehitamisel, majanduse moderniseerimisel, rahva sotsiaalmajandusliku elujärje parandamisel, saanud endale tagasi tema jaoks endastmõistetava rolli juhtiva riigina rahvusvahelisel areenil.

"Kõiki meid – nii venemaalasi kui välismaal elavaid kaasmaalasi – ühendab Venemaa võimas pärand paljurahvuselise kultuuri ja sajanditepikkuste traditsioonidega. Sellel tähtsal pidupäeval soovin kogu südamest kõigile eestimaalastele, kes on seotud meie riigiga südamlike ja sõbralike sidemetega, head tervist, heaolu, rahu ja õnne," lõpetas Aleksandr Petrov oma õnnesoovi Eesti elanikele soojade sõnadega.

Kuidas sündis Venemaa päev

Venemaa päev on üks Vene riigi noorimaid riiklikke tähtpäevi. Seda tähistatakse 12. juunil 1990. aastal Venemaa Föderatiivse Vabariigi Rahvasaadikute kongressi poolt vastu võetud Venemaa riikliku suveräänsusestdeklaratsiooni auks. 

2001. aastal  ütles Venemaa president Vladimir Putin Venemaa riikliku suveräänsusdeklaratsiooni pidulikul vastuvõtulKremlis: "Selle dokumendiga algab uus ajastu meie uusimas ajaloos. Kodanikuvabadustel ja seaduse ülimuslikkusel põhineva demokraatliku riigi ajaloos, mille põhiideeks on edu, kodanike jõukus ja heaolu."

Riigipüha ametlik nimetus "Venemaa päev" võeti kasutusele 2002. aastal, mil jõustus Venemaa Föderatsiooni uus töökoodeks, kus sätestati riiklikud pühad ja puhkepäevad (paragrahv 112). Venemaal tähistatakse seda tavapäraselt suure rahvapeo, spordiürituste ja kontsertidega.

Pariteet taastati: Vene kaitseatašee alustas Eestis tööd >>

2003. aastal toimusid Venemaa päevale pühendatud põhilised pidustused esmakordselt Moskva Punasel väljakul. Veel üheks Venemaa päeva tähistamise traditsiooniks on saanud iga-aastane teaduse ja tehnoloogia, kirjanduse ja kunsti vallas ning silmapaistvate humanitaarsete saavutuste eest määratud Venemaa Föderatsiooni riiklike preemiate üleandmise pidulik tseremoonia, mis toimub Kremlis 12. juunil. Venemaa päeva tähistamine lõpeb saluudiga Moskvas Punasel väljakul.

Samal teemal

Putin teatas Eesti suursaadikule Venemaaga koostöö taastamise tingimused
Valitsevale erakonnale heidetakse ette "sõpruse otsimist Venemaaga"
Peterburi astus "Sõpruse sillal" sammu Narvale vastu
Tagid:
õnnesoovid, Aleksandr Petrov, suursaadik, Venemaa päev, Venemaa

Peamised teemad