16:11 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Sündmused
lühendatud link
NATO idarindel (273)
12420

NATO mereväeõppuste Baltops 2019 raames toimuva õppuse Baltic Protector käigus maabus alliansi mereväedessant Eesti suurimale saarele - Saaremaale.

TALLINN, 13. juuni — Sputnik. Õppused Baltic Protector annavad väga hea võimaluse ühise ekspeditsioonikorpuse arendamiseks, leiab Eesti kaitseminister Jüri Luik. Välisvägede dessant on lihtsalt "suurepärane".

Saaremaal algas Kaitseministeeriumi pressiteenistuse andmetel kolmapäeval, 12. juunil NATO õppuste Baltops 2019 teine faas Baltic Protector, kus osalevad USA, Poola, Rumeenia ja Eesti sõjaväelased. 

Auväärt väliskülaliste vastuvõtmisele andsid omapoolse panuse ka Kaitseliidu Saaremaa maleva vabatahtlikud. Kaitseminister Jüri Luige sõnul näitavad õppused Baltops ja Baltic Protector "NATO liitlaste tahet, otsustavust ja valmisolekut kaitsta Läänemere piirkonda". Ta nimetas otsust need kaks õppust 2019. aastal ühendada "suurepäraseks".

Kolmeetapilised õppused

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 9.-21. juunini toimuvad Läänemerel suured NATO mereväeõppused Baltops 2019, mida juhib hiljuti Washingtoni korraldusel taasloodud USA 2. laevastik.

Osaleb 18 NATO liikmesriiki, sealhulgas Eesti, ning partnerriigid. Kaasatud on umbes 12 000 sõjaväelast, 44 sõjalaeva, 40 lennukit ja helikopterit. 

2019 aastal ühendas NATO õppused Baltops Ühendkuningriigi juhitava dessantõppusega Baltic Protector. Nende esimeseks etapiks oli 24. mail Taanis alanud õppus Danex, teiseks - Baltops ja juulikuu alguses toimub Eestis nende viimane faas - Amphibex.

Amphibexi käigus saabub Läänemerele umbes 20 NATO laeva ja Eestisse tulevad Briti kuningliku laevastiku alused kolme tuhande ekspeditsioonijõudude sõduriga.

Kas kõlab usutavalt: NATO õppused Balti riikides polevat suunatud kellegi vastu >>

28. juunil 2018 allkirjastasid Eesti kaitseminister Jüri Luik ja tema kolleegid Lätist, Leedust, Hollandist, Taanist, Norrast, Rootsist, Soomest ja Ühendkuningriigist kokkuleppe ühendekspeditsiooniväe loomisest Ühendkuningriigi juhtimisel.

Venemaa hoiab oma ukselävel askeldavatel "partneritel" silma peal

Venemaa täheldab Balti merel toimuva USA ja NATO sõjalise tegevuse pretsedenditut kasvu. Läänes seletatakse seda vajadusega tõrjuda pärast Krimmi taasühinemist Venemaaga ilmnenud "Venemaa ohtu". 

"Külaliste" liikumist jälgivad tähelepanelikult Venemaa Balti laevastiku relvajõud. Läänemere vetes on lahinguvalvel hävituslaevade grupid, kaldalt jälgivad toimuvat laevahävitusrakettide "Bastion" ja "Bal" kompleksid ning mereväe lennukid teevad pidevat õhuruumi seiret.

Sõjatingimustes NATO agressiivsete kavatsustega laevadel Läänemerele mõistagi siseneda ei õnnestuks, nad hävitataks mõne minutiga. Pentagon teab suurepäraselt, et nii Must kui Läänemeri on alliansi jaoks muutunud A2/AD tsoonideks (Antiaccess/Area Denial – takistatud juurdepääsu ja tegevusega – toim.), kuhu saadetud tehnika hävimise risk on väga kõrge.

Kaitseväe juhtkond arutas Saaremaal mere- ja rannikukaitset >>

Moskva on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ründa kunagi esimesena ühtki NATO riiki. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul on NATO teadlik, et Moskva ei kavatse kedagi rünnata ja kasutab lihtsalt võimalust paigutada Venemaa piiride lähedale rohkem sõjatehnikat ja väeüksusi, et organisatsiooni olemasolu õigustada ja selle jätkuvat rahastamist tagada.

Rääkides Venemaa vastu esitatud "agressiivse käitumise" süüdistustest, märkis Venemaa president Vladimir Putin, et kõik need on vaid "lihtsameelsetele mõeldud ettekäänded".

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

National Interest NATO kohutavast õudusunenäost
NATO ei vasta Iskanderite paigutamisele Kaliningradi
Milleks Venemaa Balti laevastikule tankipolk
USA hindas Venemaa võimekust Kaliningradi oblastit kaitsta
Tagid:
jüri Luik, Kaitseliit, Saaremaa, Ühendkuningriik, Baltops, NATO

Peamised teemad