12:26 24. Juuli 2019
Kuula otse
 • USD1.1173
 • RUB70.5611
Tallinna teletorn

Tallinna teletorni sünnipäev

© Sputnik / Денис Пастухов
Sündmused
lühendatud link
6 0 0

Tänavu tähistas Tallinna teletorn oma 39. sünnipäeva. 9.–11. juulini Tallinnas peetud sünnipäevapeo rosinaks kujunes tavaks saanud vaatemänguline sündmus Base Boogie – langevarjuhüpped (base jumping) Tallinna teletornist.

Närvekõditavad hüpped teletorni sünnipäeva puhul toimuvad iga-aastaselt juba kaheksandat korda järjest, tuues kokku kümneid ekstreemsportlasi paljudest eri riikidest. Tallinna teletorni 39. sünnipäeva puhul saabus Eesti pealinna ligi 60 base jump'i harrastajat 15 riigist, et sooritada hüppeid 175 meetri kõrguselt.

Tallinna teletorni sünnipäeva tähistatakse ametlikult 11. juulil – nimelt sel kuupäeval leidis 1980. aastal aset teletorni pidulik avamine.

© Sputnik / Денис Пастухов
Tallinna teletorni sünnipäev

Tallinna teletorni ajaloost

1980. aasta suveolümpiamängude pealinnaks oli valitud Moskva ning Tallinnas korraldati nende olümpiamängude purjeregatt. Teletorn lülitati olümpiarajatiste nimistusse. Teletorni ehitamine algas Tallinnas 1975. aastal ja kestis veidi alla viie aasta – Eesti kõrgeim, 314 meetri kõrgune ehitis avati pidulikult 1980. aasta 11. juulil. Teletorn kujunes kiiresti populaarseks ajaveetmispaigaks.

Teletorn.
© Sputnik / Вадим Анцупов

2007. aasta 26. novembril suleti tuleohutusnõuetele mittevastavuse tõttu külastusteks 170 meetri kõrgusel asuv vaateplatvorm. 2009. aastal võeti vastu otsus teletorn renoveerida ning 2010. aastal algasidki ehitustööd.

Pärast põhjalikku renoveerimist, milleks kulus kaks aastat, avas legendaarne Tallinna teletorn oma uksed taas külastajatele. Nüüdsel ajal on Tallinna teletorn üks atraktiivsemaid vaatamisväärsusi ja vaba aja veetmise paiku niihästi tallinlastele kui ka pealinna külalistele. Teletornis on avatud Eesti üldtuntud saavutustele pühendatud tulevikuvaateline väljapanek ning töötab Põhja-Euroopa kõige kõrgemal paiknev restoran.

Tallinna teletorni sünnipäeva tähistatakse alates 2012. aasta 11. juulist. Sel päeval toimus esmakordselt ka Base Jump Boogie – teletornist langevarjudega allahüppamine. Teletorn on üks vähestest ehitistest maailmas, kus on ametlikult lubatud seda ekstreemspordiala harrastada, tänu millele on siia kokku tulnud langevarjuhüpete tipptegijad 20 riigist üle maailma.

Айвар Лухт следил за тем, чтобы прыжки с Телебашни проходили без помех
© Sputnik / Денис Пастухов
Teletorn on üks vähestest ehitistest maailmas, kus on ametlikult lubatud seda ekstreemspordiala harrastada

Alates 2013. aasta 1. jaanuarist on Tallinna Teletorn ametlikult Maailma Suurte Tornide Föderatsiooni (The World Federation of Great Towers) liige. Oma 314-meetrise kõrgusega on Tallinna teletorn selle liidu 40 liikme seas 19. kohal. Lisaks on Tallinna teletorn Põhja-Euroopa kõige kõrgem külastusteks avatud torn.

11. juunil 2013 . aastal avati Tallinna teletornis Balti- ja Põhjamaades ainulaadne atraktsioon – servakõnd, sestpeale saavad ekstreemelamuste huvilised adrenaliinitaset tõsta teletorni 22. korrusel asuva, Põhja-Euroopa kõrgeima avatud vaateplatvormi serval (175 meetri kõrgusel) kõndides.

Samal teemal

Tallinna teletorn tähistas oma sünnipäeva närvikõdi ja lastemängudega
38. aastat tagasi avati Tallinna teletorn
Tallinna teletorn tähistab taasiseseisvumist perepäevaga

Peamised teemad

 • Shanghai

  Pekingis peaks piinlikkust tuntama, Hiina rahvastik on olnud sunnitud oma juhte kõvasti kiruma ja vargsi vanduma, rahvaste peres on olnud kombeks öelda, et "Hiina saab sõjas Ameerikaga hukka", aga siis ilmus välja konsultatsiooni- ja uuringufirma McKinsley ning rikkus kõik ära, selgitab autor.

  16
 • Eesti kaitseväelane Malis

  Eesti valitsus avaldas toetust Malis toimunud terrorirünnakus kannatada saanud Eesti sõjaväelastele. Kui peaminister Ratast uskuda, olid sõdurid sunnitud oma elu ohtu seadma sellepärast, et "Eestil on maailmas selge roll ja vastutus".

  24
 • Uusarendus Lasnamäe tänaval

  Sputnik Eesti uuris välja, millega on seotud kinnisvara hinnatõus ja mis on Tallinnas nüüd ruutmeetri maksimaalseks maksumuseks.

  26