05:01 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Sündmused
lühendatud link
Õppused (114)
9901

Mitukümmend NATO laeva harjutab mereväeõppuste Northern Coasts raames laevasõiduvabaduse taastamist Läänemerel. Legendi järgi himustab "väljamõeldud riik piirkonnas" Läänemere saari.

TALLINN, 4. september — Sputnik. Eesti osaleb NATO mereväeõppustel Northern Coasts. Manöövrite osana üritavad alliansi merejõud taastada vaba laevaliikluse Balti merel, kus tinglik vastane on muutunud "ohjeldamatuks". Ja kuigi õppuste legendis ei kasutata sõna "Venemaa", ei varjagi NATO esindajad praktiliselt, kust nad selleks inspiratsiooni said. 

NATO mereväeõppustel Northern Coasts (e.k. - Põhjarannikud), mis toimuvad Läänemerel 3. – 19. Septembrini, osaleb umbes 3000 sõjaväelast ja enam kui 40 laeva alliansi 18 liikmesriigist, sealhulgas Eestist. Peamine lahingutegevus algab Taani väinade lähedal, samuti Kieli ja Bornholmi vahel, teatas NATO pressiteenistus.

Õppuste legendi kohaselt esitab "väljamõeldud riik piirkonnas" territoriaalseid nõudmisi Läänemere saartele, ohustades oma mereväega laevaliiklust. Õppuste Northern Coasts eesmärk on taastada vaba laevaliiklus piirkonnas.

Õppuste käigus harjutavad NATO liikmesriikide üksused mereluuret ja -lahinguid, õhutõrjet, allveelaeva- ja miinitõrjet. Ehkki peamine agressor on legendi järgi väljamõeldud riik, ei varja NATO praktiliselt, milline riik oli selle prototüübiks. Nii ütles alliansi pressisekretär Oana Lungescu alanud õppusi kommenteerides, et väidetavalt on olukord piirkonnas halvenenud Venemaa "agressiivse tegevuse" tõttu.

Pinged Läänemerel

Eesti Sputnik on juba kirjutanud, et viimastel aastatel on Ameerika Ühendriikide ja NATO sõjaline aktiivsus Läänemeres enneolematult kasvanud. Läänes seletatakse seda vajadusega ohjeldada mingit teatud "Vene ohtu" pärast Krimmi taasühinemist Venemaaga. 

NATO kiire ittalaienemine sunnib Venemaad sellele vastavalt reageerima. Nii toimusid näiteks augustis Läänemerel Venemaa Föderatsiooni mereväeõppused "Ookeanikilp - 2019" ("Океанский щит — 2019"), millest võttis osa 10 tuhat sõjaväelast.

Mereväegruppi kuulus 49 lahingu- ja 20 tugilaeva ning õppustele olid kaasatud ka 58 Venemaa mereväe ja õhujõudude lennukit. Õppuste eesmärk oli kontrollida mereväe valmidust, kaitsta riigi huve ja arendada laevastiku üksuste juhtimist.

Samal ajal on Moskva korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ründa kunagi ühtegi NATO riiki. Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul on NATO Moskva plaanist mitte kedagi rünnata hästi teadlik, ja kasutab lihtsalt ettekäändena Venemaa piiride lähedale üha rohkema varustuse ja pataljonide paigutamiseks.

Lugege lisaks:

Teema:
Õppused (114)

Samal teemal

Northern Wind: Rootsi pakub oma territooriumi sõjaks Venemaa vastu
NATO nimetas Läänemerel toimuva õppuse eesmärgi
MILCOMP 2019: Eestis on käimas rahvusvahelised reservohvitseride võistlused
Lätis algavad Eestis paikneva NATO pataljoni õppused
Kas kõlab usutavalt: NATO õppused Balti riikides polevat suunatud kellegi vastu
Tagid:
"venemaa oht", ühisõppused, merevägi, NATO, Balti meri

Peamised teemad