21:41 20. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1420
  • RUB76.7235
Gazprom lahkub Balti riikidest.

"Gazprom" võib müüa oma osaluse "Eesti Gaasis"

© Sputnik / Михаил Воскресенский
Rahandus ja äri
lühendatud link
10650

"Eesti Gaasi" aktsiaosaluse müügiga lahkuks "Gazprom" Eestist ja varsti ka Balti riikidest üldse. Kuid Venemaa gaas jääb.

TALLINN, 3. märts — Sputnik. Võib peaaegu sajaprotsendilise kindlusega väita, et Vene "Gazprom" müüb varsti oma aktsiaosaluse "Eesti Gaasis" ja lahkub sellega Eesti turult, nagu ta on seda juba teinud Leedus ja teeb Lätis. Nii leiavad eksperdid, kes on täheldanud Venemaa gaasigigandi järjekindlust oma uue strateegia realiseerimisel EL territooriumil.

Nagu varem juba teatatud, sõlmis investeerimisettevõtte "Infotar" omanduses olev "Trilini Energy" ettevõttega "Fortum Heat and Gas OY" 51,4% "AS Eesti Gaas" aktsiate ostu-müügilepingu. Kuigi formaalselt peab tehing veel saama riigi konkurentsiameti heakskiidu, nimetab "Infotar" end oma võrgulehel juba "Eesti Gaasi" aktsionäriks. Tõepoolest, keegi ei näe mingeid eeldusi, et riik võiks seda tehingut mitte heaks kiita.

Samuti on teada, et "Trilini Energy" tegi "Gazpromile" ettepaneku müüa venelastele kuuluv 37% aktsiaosalus "Eesti Gaasis" neile ja peab läbirääkimisi ka ettevõttega "Itera Latvija", kelle valduses on veel 10 % Eesti gaasiettevõtte aktsiatest.

"Eesti Gaasi" müük on ette kindel

"See on üsna loogiline ja oodatud samm — vastavalt "Eesti Gaasi" põhikirjale ei ole ühelgi aktsionäril käesoleval ajal otsustavat häält. Kahte tüüpi aktsiad on jaotatud selliselt, et otsuse vastuvõtmiseks on vajalik kõigi kolme aktsionäri konsensus," ütles portaalile Sputnik "Eesti Gaasi" direktorite nõukogu liige Sergei Zagrebailov.

"On selge, et "Trilini Energy" tahab vastavalt varem väljaöeldud eesmärgile teiste aktsionäride osalust ära ostes saada ettevõtte üle täielikku kontrolli," selgitab Zagrebailov.

Ta märkis samuti, et selline ostutehing ei peaks olema ülejõukäiv uuele omanikule, kes saab opereerida umbes 400 miljoni euroga. "Tegelikult ei ole "Eesti Gaas" suur ettevõte ja ta maksab umbes samapalju kui pool reisilaeva," ütles Sergei Zagrebailov, pidades silmas, et investeerimisfirma "Infotar" peamine tegevusvaldkond on reisijatevedu merel, talle kuulub tuntud laevaettevõte "Tallink".

Sergei Zagrebailovi arvates nõustuvad venelased "Trilini Energy" ettepanekuga ja müüvad neile oma osaluse. Samamoodi toimib, on ekspert veendunud, ka "Itera Latvija".

Gazprom lahkub Balti riikidest

Teoreetiliselt, niikaua, kuni riik ei ole "Fortumi" tehingut heaks kiitnud, oleks aktsiad sama hinnaga võinud ära osta ka "Gazprom", kuid on üsna vähetõenäoline, et Venemaa ettevõte selle peale välja läheb, kuivõrd Eesti turg ei paku talle erilist huvi — gaasi hulgimüük on lihtsam ja tulusam. Peale selle on Venemaa kompanii ka Euroopa Komisjoni surve all, kes nõuab "Gazpromilt" hinnakujundusmehhanismi muutmist ja senisest "vertikaalsest" strateegiast (kontroll kogu müügiahela üle alates gaasi tootmisest kuni selle tarbijale müümiseni) loobumist. Vastavalt EL kolmandale energiapaketile peavad gaasi tootmine, edasitoimetamine ja müük olema jaotatud erinevate ettevõtete vahel. Just viimast asjaolu peetakse "Gazpromi" 2014. aastal Leedust lahkumise peamiseks põhjuseks.

Venelased loobusid toona osalusest kahes Leedu ettevõttes: AB "Lietuvos dujos", mis importis Venemaa gaasi ja jaotusettevõttes AB "Amber Grid". "Gazprom" müüs täielikult oma 37,06% osaluse kummaski ettevõttes 121 miljoni euroga. Samuti toimis "Gazpromi" partner Saksamaa kontsern E. ON, mis veidi varem müüs umbes samasuured osalused nendes ettevõtetes. Kõik aktsiad ostsid Leedu riigiettevõtted: Lietuvos energija (energeetikakontsern) ja EPSO-G (elektrienergia võrguettevõte).

Läti valmistub samuti gaasituru liberaliseerimiseks ja Venemaa "Gazpromi" sunnitud lahkumiseks.

Peamised teemad