21:43 20. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1420
  • RUB76.7235
Sakslased paigutavad pagulasi moodulmajadesse.

Sakslased paigutavad pagulasi Eestis toodetud moodulmajadesse

© AFP 2018 / LIANA MIER
Rahandus ja äri
lühendatud link
13610

Vähemalt üks Eesti ettevõte laiendab oma tootmist ja saab lisatulu tänu sadadele tuhandetele Euroopasse saabunud pagulastele. Vasalemma moodulmajade tootja kavatseb müüa sakslastele ligikaudu 5000 ühikut oma toodet.

TALLINN, 14. märts — Sputnik. Saksamaa võimudele, kes on hädas sadade tuhandete pagulaste majutamisega, paistavad Vasalemmas registreeritud osaühingu Akso-Haus puidust moodulmajad teretulnud lahendusena, kuna nad esitasid eesti tootjatele tellimuse 5000 sellisele rajatisele.

Akso-Haus on viimaste kuude jooksul juba eksportinud Saksamaale 34 moodulmaja pagulaste jaoks. Lähimate aastate jooksul, nagu kirjutab ajaleht Harju Elu, tsiteerides osaühingu juhatuse liikme Andres Samarüütli öeldut, on ettevõttel plaanis müüa Saksamaale ligikaudu 5000 maja, seetarvis laiendada tootmist ja võtta tööle täiendavat tööjõudu.

Samarüütel ütleb, et suuremahuliste tellimuste täitmiseks tuleb firmal lisaks praegusele 2500 ruutmeetrise suurusele tootmishoonele ehitada juurde täiendavat tootmispinda 7500 ruutmeetri ulatuses. Moodulmajade tootmises hõivatud töötajate arv peaks suurenema praeguselt 60-lt 150-ni. Valmis moodulid toimetatakse Saksamaale mereteed pidi. Andmeid ehitusmaterjali päritolu, toodangu omahinna ja trandpordikulude kohta ettevõte ei avalikusta.

Kuid ettevõtte veebilehel on kergesti leitavalt kirjas, et kõige lihtsam puitmaja (elamispinnaga umbes 50 ruutmeetrit) nende tootenimistus maksab, olenevalt kasutatud komponentidest ja arvestamata kohaletoimetamise kulusid, 44 000 kuni 58 000 eurot. Selline moodulehitis, mille tehnoloogia on kaitstud kasuliku mudeli patenditunnistusega, valmib firmas „võtmed kätte" staadiumini vaid mõne päevaga ja moodulmaja paigaldamine kohapeal läheb samuti väga kiiresti. Tootmise ja kokkumonteerimise kiirus, aga ka suhteliselt soodus hind on ilmselt see, mis mõjus nii ahvatlevalt sakslastele, kes tuleb tagada elamispind kümnetetele tuhandetele juba saabunud põgenikele.

Sakslaste endi hinnangul kulutab Saksamaa käesoleval aastal pagulastele ligi 19 miljardit dollarit, millest suur osa läheb sisserännanute majutamiseks, nende varustamiseks elamispinnaga, täiendavalt värvatud õpetajate, arstide ja politseinike palkadeks. Arvestustes eeldatakse, et riigis asub alama enam kui miljoni uusimmigranti. Nii et eestimaine tootja võiks oma maju piisava tootmisvõimsuse korral müüa Saksamaale mitte tuhandeid, vaid sadu tuhandeid.

 

Peamised teemad