21:44 20. August 2018
Kuula otse
  • USD1.1420
  • RUB76.7235
Gasprom. Moskva.

"Gazprom" korraldab oksjoni Balti riikidele

© Sputnik / Максим Блинов
Rahandus ja äri
lühendatud link
53 0 0

Eesti ettevõte "Eesti Gaas" osaleb gaasioksjonil, mille Venemaa "Gazprom" korraldab neil päevil Balti riikidele. On oodata, et piirkonna gaasiettevõtted saavad viimaks oma nahal tunda reaalset konkurentsivõitlust.

TALLINN, 15. märts — Sputnik. Eesti gaasiettevõte "Eesti Gaas" osaleb koos konkurentidega teistest Balti riikidest oksjonil, mille viib neil päevil läbi Venemaa riiklik ettevõte "Gazprom". Oksjonid tõestavad, et Venemaa on muutmas oma gaasi hinnapoliitikat, andes osaliselt EL survele järele.
Eesti Gaas esindaja kinnitas portaalile Sputnik, et tema kompanii registreerus nõuetekohaselt oksjonist osavõtjaks ja kavatseb soetada teatud koguse seal müüdavaid partiisid. Varem on Eesti Gaasi juht Raul Kotov teatanud, et möödunud aasta lõpul kolmeaastase gaasi tarnelepingu allkirjastamine "Gazpromiga" teadmata hinnaga ei välista osalemist oksjonil. "Kõik sõltub olukorrast. Kui tingimused ja hind saavad olema meile soodsad, on võimalik, et me pöörame oma pilgud ka sinna," ütles Kotov.
"Vastus uutele tingimustele"
Varem on Venemaa gaasiettevõtte juhatuse asimees Aleksei Miller teatanud, et gaasiga kauplemise uued mehhanismid, sellised nagu oksjonid on "Gazpromi" vastuseks aja muutunud tingimustele ja nõuetele.
"Gazprom eksport" teatas 15-17. märtsil toimuva teise gaasioksjoni läbiviimisest gaasi tarnimiseks Balti riikidele 2016. aasta teisest kuni neljanda kvartalini. "Helesinise kütuse" kogumaht, mida oksjonil pakutakse on üle 560 miljoni kuupmeetri. Tarned kavatsetakse üle anda Kotlovka gaasimõõturjaamas (Valgevene-Leedu piiril), müügiks pakutakse samuti gaasi Läti Inčukalnsi maa-alusest gaasihoidlast.
Миллер.
"Venemaa gaas on Balti riikide turul alati olnud ja saab seal ka edaspidi olema konkurentsivõimeline. Meie kütuse eelis on hinnas ja tarnete paindlikkuses. Meie klientidel on võimalik hajutada kõrgtarbimist tänu "Gazpromi" lepingutingimustele ja piirkonnas hästi välja arendatud gaasi transpordisüsteemile. Uued kauplemismehhanismid nagu oksjonid, on meie vastus muutunud töötingimustele ja aja nõuetele," ütles Miller.
2015. aastal tarnis "Gazprom" Balti riikidesse kokku 4,064 miljardit kuupmeetrit gaasi, sealhulgas Leetu 2,203 miljardit, Lätti 1,329 miljardit ja Eestisse 532 miljonit kuupmeetrit.
2015. aasta septembris viis "Gazprom" esmakordselt oma ajaloos läbi esimese gaasimüügi oksjoni tarnega Euroopasse "Põhjavoog" gaasijuhtme kaudu 2015-2016. aasta talvel. Oksjoni tulemusena sõlmiti üle neljasaja tehingu viieteistkümne lepingupartneriga kogumahule 1,2, miljardit kuupmeetrit.
Gaasi pärast läheb löömaks
Seekordne gaasioksjon on mõeldud ainult Balti riikidele ega paku Lääne ostjatele huvi. Seevastu kohalikele gaasikompaniidele võib see saada uueks etapiks nende töös, reaalse konkurentsivõitluse alguseks, kuna on oodata, et oksjonihinnad võivad osutuda madalamateks, kui juba sõlmitud lepingute järgsed gaasihinnad ja kindlasti madalamateks kui Norra vedelgaasil, mis tuleb Leedus asuvast vedelgaasiterminaalist. Ja kui kaup on turul leiduvast odavam, siis tahaks seda ju osta ja kasudega edasi müüa.
Näiteks Leedu Haupas, mis varustab gaasiga Druskininkai linna, rääkis otsesõnu sellest, et kavatseb "Gazpromi" korraldatavalt oksjonilt ostetud gaasi edasi müüa Eesti klientidele. Haupas'e direktori asetäitja Donatas Motejunas ütles agentuurile BNS: "Arvan, et me müüme Eestisse, kuna meil on varasemad lepingud ja Leedus me rohkem gaasi müüa ei kavatse, sest meie arvates ei ole meie hind konkurentsivõimeline Lietuvos duju tiekimas poolt rakendatava allahindluse tõttu.
Ta ei öelnud, milliste Eest ettevõtetega neil lepingud on, põhjendades seda asjaoluga, et konkurents Leedu ettevõtete vahel on tihe ja konkurendid otsivad pidevalt uusi kliente.
Vähemalt veel kaks Leedu gaasi tööstustarbijat nagu kirjutab väljaanne Natural Gas Europe, on esitanud avaldused "Gazpromi" gaasioksjonil osalemiseks: väetiste tootmise tehas Achema ja Lietuvos duju tiekimas ning riiklik energeetika valdusettevõte Lietuvos Energija.
Millegipärast olid paljud turul osalejad veendunud, et Eesti "Eesti Gaas" "Gazpromi" gaasioksjonil ei osale. Sellise avalduse tegid ka Leedu gaasikompaniid põhjendades, et Eesti ettevõtetel on lepingud Venemaaga juba sõlmitud.
Euroopa Komisjoni surve
Euroopa Komisjoni poolt on Moskva aadressil korduvalt kõlanud süüdistusi ebaõiglases hinnakujunduses, muuhulgas hindade sidumises naftahindadega, selgitas portaalile Sputnik Riia analüütikaettevõtte Small Letters direktor Vitali Krjukov. " Euroopa Komisjoni on esitanud teatud nõudmisi. Et suhteid mitte teravaks ajada ja näidata, et Venemaa gaasi hind formeerub turumajanduse põhimõtetel, suurendab "Gazprom" pidevalt oma osavõttu oksjonitest," leiab ekspert.
"Euroopa Komisjon heidab "Gazpromile" kogu aeg ette hindasid spot-turgudel, kuid seal on esindatud vaid väikesed tegijad," märgib energiaekspert Aleksandr Huršudov. "Balti riigid tarbivad enda suuruse kohta palju gaasi. Oksjonid on täiesti normaalne praktika. "Gazprom" katsetab Euroopa tarbijaga uusi töövorme. Neid tuleb kindlasti rakendada. Kui suurel määral just, eks saame näha," ütles Huršudov.

 

 

Peamised teemad