22:42 25. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0840
  • RUB70.7943
Rahandus ja äri
lühendatud link
10610

Kõik Eesti transiidisektori osalised koostavad praegu plaane, kuidas tegevust kokkupoole tõmmata.

TALLINN, 12. aprill — Sputnik. Eesti Raudtee juhatuse esimehe Sulev Loo sõnul on Eesti ja Venemaa vahelise raudteetransiidi kukkumine märtsi lõpust olnud drastiline ja ootamatu, mistõttu tuleb Eesti transiidisektoril oma tegevust kokkupoole tõmmata.

"Rongipaaride hulk on vähenenud poole võrra. Põhjus on majanduslik — nafta hinnad on all, Venemaa toodab masuuti vähem ja on leidnud selle müümiseks Venemaa sadamates paremad võimalused. Nii lihtne see ongi," ütles Loo BNS-ile.

Loo sõnul ei oli raudteepaaride kukkumise taga näha poliitilist survestamist, nagu spekuleeris raudteelaste ametiühingu juht Oleg Tšubarov. "Eks juba eelmise aasta lõpus läksid asjad halvaks, kui läbiveetavad kogused igal pool langesid. Märts oli väga halb kuu meile," lisas Loo.

Loo tõi välja, et kõik Eesti transiidisektori osalised koostavad praegu plaane, kuidas tegevust kokkupoole tõmmata. "Kui olukord jääb selliseks nagu praegu, tulevad kindlasti mingid muutused. Samas Eesti Raudteel pole midagi eriti kokku tõmmata, kuna 75 protsenti meie tegevusest on reisijatevedu, kus järeleandmisi teha ei saa."

Seega pole Loo sõnul inimeste koondamine Eesti Raudteest praegu laual, samas kui kaubavedajate hulgas tuleb see kindlasti. "Kuna ronge on vähem, on tarvis ka vähem rongijuhte ja koostajaid. See puudutab eelkõige EVR Cargot ja E.R.S.-i," märkis Loo.

Eesti Raudtee juht ütles, et tõenäoliselt midagi positiivset ees ootamas ei ole. "Peame dialoogi Venemaaga, et aru saada, mis meid ees ootama võib hakata. Langeda võib ka nullini, kuigi päris nii hulluks ei lähe, kuna väetiste veos on konkurentsi vähem," lisas Loo.

Eesti ja Venemaa vahelise raudteetransiidi mahud on kukkunud poole võrra ehk 12 rongipaarilt kuue rongipaarini päevas. Kümme aastat tagasi ehk 2006. aastal võttis Eesti Raudtee Venemaa suunalt ööpäevas vastu keskmiselt 32,4 rongi.

 

Peamised teemad