18:33 26. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0875
  • RUB71.2368
Rahandus ja äri
lühendatud link
6632

Rahvusliku energiajolgeoleku fondi direktori arvates on väited, et ameerika kütus kutsub esile hinnasõja Euroopa turul, tühipaljas hirmutamine. USA ei suuda muuta vene gaasi madalaid hindu.

TALLINN, 25. aprill — Sputnik. Laev esimese partii põlevkivigaasiga saadeti Ameerika Ühendriikidest Euroopasse teele. Korporatsioonile INEOS kuuluv tanker väljus Philadelphia sadamast ja suundus Norra Rafnesi sadamasse, laadungiks 27 500 kuupmeetrit ameeriklaste toodetud põlevkivigaasi, mida käsitletakse EL-is asendusena Venemaalt pärinevale maagaasile.

Rahvusliku energiajulgeoleku fondi direktori Konstantin Simonovi sõnade kohaselt sõdib Euroopa siduvalt madala naftahinna vastu, kuid de facto see tal ei õnnestu. Kui vaadata nafta hinnamuutuste graafikut. Praegu pole mingit alust rääkida ähvardavast hinnasõjast ameeriklaste LNG ja torujuhtmegaasi vahel.

"Euroopasse Vene Föderatsioonist tulev maagaas on niigi odav — 150-170 dollarit 1000 kuupmeetri eest. Hankida kütust Ameerikast sama hinna eest on lihtsalt võimatu," märkis ta.
Kõige tagasihoidlikumate hinnangute kohaselt, ütleb Simonov, läheb USA-st tarnitav gaas tarbijatele 40-50% kulukamaks. Sugugi mitte juhuslikult tuuakse esimene partii sinna, kus vene gaasi ei ole — Portugali.

„Venemaa jaoks ei ole gaasi toimetamine toru kaudu Lissaboni kasumlik. Dumpinguvõimalust ameeriklastel ei ole — ekspordihind on nende jaoks seotud nende oma siseturul kehtiva hinnaga ja see on niigi juba saavutanud alumise piiri ega saa enam kuskile langeda," rõhutas Simonov.

Ekspert hoiatas, et karta ei tasu mitte hinnasõda, vaid poliitiliselt motiveeritud skeemi: „Pole välistatud, et Ameerika ütleb EL-ile ausalt: jah, meie gaas on kallim, see-eest on ta poliitiliselt „õige"."

Kas eurooplased on nõus sellise põhjendusega ameeriklaste gaasi kõrgemale hinnale, on suuresti küsitav. Sedasorti „trikid" on tema sõnul juba läbi proovitud Leedus ja Poolas Katari gaasiga. Need riigid, lähtudes samalaadsest motiveeringust, sõlmisid Katariga lepingud toorme ostmiseks vene gaasist praktiliselt kaks korda kõrgema hinna eest. Turundusmaailmas nimetatakse seda „lõivuks turu hajutamise eest," märkis Simoniv.

Kartused on tugevasti liialdatud

Nagu ta märkis, ei võimalda loodusliku vedelgaasi tarnete praegused mahud Venemaad Euroopa turult välja tõrjuda — selleks peavad ameeriklased lahendama logistikaprobleemid aastas 140-150 miljardi kuupmeetri gaasi kohaletoimetamiseks.

„Kartused seoses LNG tulekuga Euroopa turule on senimaani tugevasti liialdatud. Ma olen veendunud, et kindlasti kuuleme me Ukraina poolt üleskutseid LNG terminalide ehitamiseks, et osta gaasi Ameerika Ühendriikidelt, aga mitte naabrilt. See lugu on kestnud juba aastaid: terminale kutsusid omal ajal rajama nii Janukovitš kui Juštšenko. Kõik lõpeb aga samamoodi nagu läks kivisöega LAV-ist, mida sealt sisse osteti ja avastati siis, et elektrijaamades seda kasutada ei saa. Me pakume praegu Ukrainale gaasi hinnaga 180 dollarit 1000 kuupmeetri eest. Kust seda veel odavamalt võtta? Rääkida majanduslikust otstarbekusest ja ameeriklaste LNG ostmisest senimaani ei saa, seega ei saa rääkida vene tarnijate väljatõrjumisest. Hinnasõda ei tule, kuni ameeriklaste gaasil ei ole selleks selgeid konkuretsieeliseid," sõnas ekspert kokkuvõtteks.

 

 

Peamised teemad