11:03 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Rahandus ja äri
lühendatud link
Panama paberid (27)
57 0 0

Venemaa Riigiduuma liberaaldemokraatliku partei fraktsiooni kuuluv asespiiker Igor Lebedev saatis Vene Föderatsiooni peaprokurörile Juri Tšaikale ja Moskva linnapea Sergei Sobjaninile järelepärimise palvega kontrollida meedias ilmunud informatsiooni Maksim Liksutovile kuuluvate osaluste kohta maksuparadiisides registreeritud ettevõtetes.

TALLINN, 12. mai — Sputnik. Vene Föderatsiooni Ühiskondliku koja (ÜK) ühiskondliku kontrolli ja ekspertiisikomisjoni aseesimees Dmitri Galotškin tegi Moskva linnapea asetäitja ja pealinna teede ja transporditaristu arendamise ameti juhataja Maksim Liksutovile ettepaneku läbida avalikult kontroll valedetektoril, teatab RIA Novosti.

Varem on Venemaa Riigiduuma liberaaldemokraatliku partei fraktsiooni kuuluv asespiiker Igor Lebedev teatanud agentuurile RIA Novosti, et ta saatis Vene Föderatsiooni peaprokurörile Juri Tšaikale ja Moskva linnapea Sergei Sobjaninile järelepärimise palvega kontrollida meedias ilmunud informatsiooni Liksutovile kuuluvate osaluste kohta maksuparadiisides registreeritud ettevõtetes. Saadiku sõnul avaldas rida meediaväljaandeid teisipäeval, et Panama toimikus figureerivate isikute nimekirjas on ka Liksutovi nimi.

Seejuures teatas transpordiameti pressiteenistuse esindaja, et Liksutov andis kõik oma aktsiad ja osakud välismaa äriühingutes enne riigiteenistusse asumist üle ja hiljem need võõrandati. Ametist selgitati täiendavalt, et 2011. aastal riigiteenistusse asudes anti kõik Liksutovile kuulunud ettevõtete aktsiad ja osakud vastavalt seaduse nõuetele üle usaldusvaldusesse.

Hiljem need võõrandati, kusjuures kõigi talle kuulunud aktsiate ja osakute võõrandamine toimus enne seadusega riigiteenistujatele välismaiste äriühingute osaluse omamisele kehtestatud keelu jõustumist, märgiti ametis. "Meediaväljaannetes avaldatud teave on aegunud. Kellelegi ei ole saladus, et enne riigiteenistusse asumist tegeles Maksim Liksutov ettevõtlusega. Kuid sõltumata sellest, kas Maksim Liksutuov oli ettevõtja või riigiteenistuja, täitis ta alati kõiki seadusandluse nõudeid," ütles agentuuri vestluskaaslane.

"Viimasel ajal on Maksim Liksutovi isiku ümber toimunud väga palju skandaale… Olen veendunud, et avalik uurimine polügraafil võiks aidata kõikidele "i"-dele täpid peale panna. Seda enam, kui härra Liksutovil ei ole midagi varjata ja ta on valmis siiraks dialoogiks avalikkusega," teatas Galotškin agentuurile RIA Novosti.

ÜK komisjoni aseesimees lisas, et on nõus ise antud protseduuri läbi tegema ja samuti vastama vabas vormis mistahes küsimustele, et teatud psühholoogilist pinget ja ebamugavust Moskva linnapea asetäitjalt maha võtta.

"Ametliku selleteemalise kirja Liksutovile valmistame me kindlasti ette, kogu sellekohase tehnilise protseduuri oleme me nõus võtma enda peale, kaasame polügrafoloogide rahvusliku kolleegiumi, toome aparaadid kohale," teatas Galotškin.

Sündinud Loksal, Harjumaal Maksim Liksutov on Vene ärimees, poliitik ja sportlane.

1990. aastatel hakkas Liksutov Tallinna sadamasse söeäri ajama, üks tema ülesandeid oli tagada Kuzbassist saabuva kivisöe kvaliteet. Samuti oli ta seotud Muuga söeterminali rajamisega. Kui söetolmuga õhureostamise tõttu algatati kriminaalasi, maksis Liksutov 2007. aastal Eestile 1,9 miljonit krooni kriminaalasja lõpetamiseks. Tema väitel oli reostus kriminaalmenetluse ajaks juba lõppenud, terminali sulgemine toonuks aga kaasa 200 miljoni krooni suuruse leppetrahvi.

Eestis transiidiäriga tegelnud Liksutov toetas ulatuslikult Reformierakonda ja Res Publicat. Venemaaale viis Liksutov oma äritegevuse 2000. aastail, hakates tegelema laiemalt transpordiga.

29. aprillil 2011 astus Liksutov ametisse Moskva linnapea nõunikuna transpordi alal, 6. detsembrist 2011 oli ta Moskva linna transpordiosakonna juhataja. 25. septembril 2012 sai temast Moskva aselinnapea transpordi alal.

Äritegevus viis Liksutovi nii Eesti kui ka Venemaa rikkamate suurärimeeste hulka. 2011. aastal oli Liksutov ajakirja Forbes Venemaa rikaste edetabelis 189. kohal, tema varandust hinnati 500 miljonile dollarile.

Justiitsminister Rein Langi soovitusel andis Eesti valitsus talle 2005. aasta detsembris kodakondsuse eriliste teenete eest, põhjendades seda tema panusega Eesti majanduse arendamisse.

2011. aastal kirjutas Postimees, et politsei- ja piirivalveamet on aasta vältel püüdnud tühistada Liksutovi kodakondsust, kuna 2010. aastal võttis ta Vene kodakondsuse ja topeltkodakondsus oli Eestis keelatud. Kuna Liksutov aga ei olnud oma uuest kodakondsusest ametlikult teatanud, polnud aga tühistamiseks juriidilist alust. 2012 vabastas valitsus Liksutovi Eesti kodakondsusest tema enda avalduse alusel.

Maksim Liksutov on Eesti meister allveeujumises. 1991. aastal tuli ta Eesti meeskonna koosseisus NSV Liidu meistriks.

Lisaks vene keelele valdab Liksutov vabalt inglise, eesti ja rootsi keelt.
 

Teema:
Panama paberid (27)

Peamised teemad