14:44 06. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1094
  • RUB70.7798
Taastatud merevaigutuba Peterburis.

Neringa võimud tahavad külmutada merevaigu hankimise tööstuslikul eesmärgil

© Sputnik / Дмитрий Коробейников
Rahandus ja äri
lühendatud link
55 0 0

Möödunud aastal teatas Leedu riikliku geoloogiateenistuse juht Jonas Satkūnas, et Leedut on alati esitletud kui merevaigumaad, tegelikult aga ei ole siin merevaiku kunagi kaevandatud.

TALLINN, 27. mai — Sputnik. Neringa juhtkond kaalub võimalust „külmutada" merevaigu kaevandamine tööstuslikul eesmärgil, teatab neljapäeval päevaleht Lietuvos zinios.

Neringa (linna ja Kura säärt ühendava administratiivüksuse) linnapea Darius Jasaitis teatas, et 12 tonni suurune merevaiguvaru „võib olla käsitletav riigi hüvena, kuid mitte kitsastes ärihuvides." Ta kritiseeris ettepanekuid piirduda turismi arendamiseks ainult viie hektariga enam kui 80 hektari suurusest alast.

„Ma ei välista võimalust, et me linnavalitsuse nõukogus jätame keskkonnamõjude aruande kinnitamata ja looduslikud varud saavad külmutatud. Vastasel juhul tuuakse kogu varu loodusest välja ja müüakse hiinlastele, rekreatsioonilistel eesmärkidel (puhkealade säilitamise) korral aga saame kasutada neid kihte 100 aastat," ütles Jasaitis päevalehele.

Leedu geoloogiateenistus kavatseb tänavu juunis välja kuulutada avatud rahvusvahelise konkursi merevaigu hankimisele Juodkrantė leiukohas ning pakumised konkursi raames loodetakse saada septembris. Lisaks teatab päevaleht, et konkursi võitja tehakse teatavaks novembris, leping temaga võidakse alla kirjutada käesoleva aasta detsembris.

Möödunud aastal teatas Leedu riikliku geoloogiateenistuse juht Jonas Satkūnas, et Leedut on alati esitletud kui merevaigumaad, tegelikult aga ei ole siin merevaiku kunagi kaevandatud. „Merevaik tekkis Skandinaavias. 20 miljoni aasta pärast sattus see Kaliningradi aladele. Viimase 14 000 aasta sees liikus see Leedusse," ütles ta.

Tema sõnul paikneb 95% kogu maailma merevaiguvarudest Kaliningradi piirkonnas, kus loodusest tuuakse välja 300 tonni merevaiku aastas. 2015. aastal avaldasid kuus ettevõtet soovi asuda ekstraheerima Lääne-Leedus leiduvat merevaiku.

 

 

Peamised teemad