11:45 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Rahandus ja äri
lühendatud link
51 0 0

Brüsselis ei kahtle keegi, et kõik EL-i valitsusorganid kirjutavad alla Euroopa Komisjoni ettepanekule kehtestada aastaks maksimaalsed lubatavad rändlustasude määrad. Ja täpselt aasta pärast, 2017. aasta 17. juunil jõustub täielik keeld „võõra“ sideoperaatori teenuste eest tasu võtmisele.

TALLINN, 16. juuni — Sputnik. Brüsseli aastatepikkune surveavaldamine mobiilsideoperaatoritele on jõudnud lõppstaadiumisse. Euroopa Komisjon kehtestas oma määrusega kogu EL-i territooriumil rändlusteenusele (roaming) ühtsed maksimaalsed hulgimüügihinnad. Täpselt aasta pärast, 2017. aasta 17. juunist aga tuleb kõik rändlustasud kaotada.

Telefoniside operaatorfirmadel ei õnnestunudki selgitada ega põhjendada neid tasumäärasid, mille alusel nad varem vastavalt omal äranägemisele kasseerisid üksteiselt tasu „võõraste" mobiilsideoperaatorite klientide teenindamise eest. Roamingutasu võis ulatuda mitme euroni, olenevalt sellest, millised konfidentsiaalsed lepingud õnnestus mobiilioperaatoritel omavahel sõlmida. Nii nagu varasematelgi aastatel, pruugib teil vaid oma riigist välja sõita, kui iga teie telefonikõne muutub kulukamaks, kuna sattusite „oma" operaatori embusest tema partneri kätte riigis, kuhu parajasti saabusite. Sideoperaatorite vahel aga toimib küllaltki keeruline vastastikuste arvelduste süsteem „võõraste" klientide teenindamisel.

Brüssel reglementeerib operaatorite kasumimäära

Kuid ennelõike — kui veel kümmekond aastat tagasi võis rändlustasu võõra sideoperaatori teenuste eest šokeerida isegi paljukogenud telefonikasutajat, siis nüüd, alates käesoleva aasta 30. aprillist on see tasumäär rangelt reglementeeritud. Telefonikõne minutihind väljaspool oma riigi piire ei tohi minna teie jaoks üle 5 sendi kallimaks kui kodumaal, SMS-sõnumi saatmise hind ei tohi olla üle 2 sendi kallim, internetiteenuste kasutamine (filmid, raamatud, mängud) ei tohi kallineda enam kui 5 senti megabaidi eest. Täiendavalt kinnitas Euroopa Komsjon 15. juunil varem ettevalmistatud ja kooskõlastatud ettepaneku kestestada veel ka maksimaalne lubatud tasumäär rändlusteenuste eest, see tähendab väljamaksed, mida ettevõtted üksteiselt sisse kasseerivad.

Minutihind võõra kliendi telefonikõnede eest ei või ületada 4 senti, lühisõnumi eest võib nõuda hinda kuni 1 sent ja 0,85 senti internetiside 1 megabaidi eest. Niiviisi on lihtne kokku arvestada, et „oma" klientidelt võivad mobiilioperaatorid teenida lisatasuna rändlusteenuse eest mitte üle 1 sendi kõneminuti kohta (ülejäänud 4 senti läheb partner-ettevõttele).

Volinik Ansip: ütleme „hüvasti" roamingule

Vahepealne üleminekuperiood kuni rändlustasu kaotamiseni on Brüsseli teatel kehtestatud eesmärgiga valmistada ettevõtteid ja nende kliente ette uueks õnnelikuks eluks. Kuid arvata võib, et oma rolli etendas suvepuhkuste hooaja algus, mil miljonid eurooplased lähevad soojade liivarandade otsinguil riigist riiki liikvele. Seejuures lobisetakse vahetpidamata telefoni teel oma kojujäänud sugulaste ja tuttavatega, et need ei lakkaks puhkajaid kadestamast. Suvi on liidu lõunapoolsete maade telefonikompaniidele tavapäraselt „saagirikas" periood just tänu roamingule.

Euroopa Komisjoni asepresident, EL-i digitaalse ühisturu Eesti volinik Andrus Ansip teatas seoses ühtsete rändlustasude kehtestamisega: "Aasta pärast me ütleme „hüvasti" roamingu teenustasudele. Me kavatseme samal ajal ka kehtestada keelu geoblokeeringu kasutamisele. Ansip nimetas komisjoni saavutusi vaieldamatuks võiduks liidu elanikkonna huvides.

Euroopa Liidu digitaalmajanduse volinik Günther Oettinger aga lisas omalt poolt: „ Me tahame veenduda, et rändlusteenuse tasustamise keeld töötab nii, nagu peab." Volinik avaldas lootust, et nii Euroopa Parlament kui ka Eurooa Nõukogu toetavad komisjoni ettepanekut ja annavad sellele kiiresti oma kinnituse.

 

Peamised teemad