07:43 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Rahandus ja äri
lühendatud link
28 0 0

Ökonomist tõdeb, et euroriikidel on üksteise suhtes kindel vahetuskurss, isegi kui euro kurss ülejäänud valuutade suhtes kõigub. See tähendab, et kõigil liikmesriikidel on ühine baasintressimäär. See aga tekitab probleeme.

TALLINN, 9. august — Sputnik. Nobeli majandusauhinna laureaat Joseph Stiglitz on esitanud euro päästmise plaani, mille alusel soovitab eurole anda mitu vahetuskurssi, kirjutab Ameerika Vanity Fair.

Ökonomist tõdeb, et euroriikidel on üksteise suhtes kindel vahetuskurss, isegi kui euro kurss ülejäänud valuutade suhtes kõigub. See tähendab, et kõigil liikmesriikidel on ühine baasintressimäär. See aga tekitab probleeme, kui osa riikide majandusel läheb halvemini kui teiste omal ja nad vajaksid teistsugust rahapoliitikat, teatas BNS.

"Näiteks mõne väikese Euroopa riigi majandus võib olla surutises, samal ajal kui ülejäänud riikidel läheb hästi. Juhul kui euroalas oleks institutsioon, mis laenaks raha investeerimisprojektidele madala intressiga, siis ergutaks see majandust," kirjutab Stiglitz.

Tema retsept on jagada euro mitmeks valuutaks, millele antaks õigus üksteise suhtes teatud piires kõikuda. Need võivad hõlmata üksikriike või kõiki riike või riikide rühmi. Majandusteadlane ei täpsusta, kuidas mitu paindliku kursiga valuutat toimiks, kuid väidab, et digitaalsed edusammud aitaksid sellisel süsteemil toimida. Ja edaspidi võib euroala taas naasta ühisvaluuta juurde.

"Eurot saab päästa ja tuleb päästa, aga seda tuleb teha niisugusel moel, et see aitab luua jagatud heaolu ja solidaarsust, mis oli üks euro lubadusi," ütleb Stiglitz.

Selline süsteem aitaks Stiglitzi hinnangul näiteks Kreeka ja Itaalia sugustel riikidel eksporti suurendada ja importi vähendada ning samal ajal Saksamaa kaubandusbilansi ülejääki langetada, kui vahetuskursid Põhja-Euroopas tõusevad.

 

Peamised teemad