17:38 26. September 2017
Tallinn+ 13°C
Kuula otse
Talvekülmad suurendavad Nord Stream-2 väljavaateid

Skandaalid ja talvekülmad suurendavad "Nord Stream-2" väljavaateid

© Sputnik / Стрингер
Rahandus ja äri
lühendatud link
2430

Eurooplased on mures võimaluse pärast jääda talvekülmadega Venemaa gaasita, mis võib tee peal Ukrainas "ära kaduda". Venemaa suursaadik Euroopa Liidu (EL) juures Vladimir Tšižov räägib "gaasisuhete" keerukusest.

TALLINN, 5. jaanuar — Sputnik. Talvekülmad võivad ahvatleda Ukrainat omastama Euroopale mõeldud Venemaa transiitgaasi. Euroopa väljaanded tsiteerivad Venemaa EL suursaadiku Vladimir Tšižovi intervjuud, milles ta rääkis põhjalikult "gaasisuhete" keerukusest.

Võib arvata, et Venemaa EL esinduse võrgulehe külastatavus on sellel avaldatud suursaadik Vladimir Tšižovi intervjuu tõttu, mille ta andis ühele infoagentuurile ja mis on pühendatud muuhulgas "gaasialasele" problemaatikale, järsult suurenenud.

Paljud Euroopa väljaanded tsiteerivad Tšižovi varjamata oma kartusi Euroopa poolt sisse ostetava ja transiidina läbi Ukraina kulgeva Venemaa gaasi säilimise suhtes. Võimalus jääda talvekülmade ajal ilma gaasita teeb eurooplased närviliseks.

Nord Stream.
© Sputnik / Михаил Фомичев

Brüssel kavatseb veenda Ukrainat ostma Venemaa gaasi, et garanteerida Euroopale selle hangete stabiilsus.

Ukraina kasutab hoidlatesse varutud gaasi

Jämedalt öeldes ei ole eurooplased kindlad, et ukrainlased ei "näppa" külmade ilmadega oma gaasivarustuses probleemide tekkimise korral osa võõrast gaasist, nagu see juhtus 2009. aastal. Üldiselt võikski meteorolooge pidada Venemaa maagaasi Euroopasse tarneläbirääkimiste vaikivateks, kuid väga olulisteks osalisteks.

Nagu märkis suursaadik Tšižov oma intervjuus, ei osta Ukraina praegu Venemaalt gaasi, kuid ammutab seda oma vajadusteks veele nõukogude ajal ehitatud gaasihoidlatest. Nende peamine otstarve ongi tagada talvine tarbimine.

Suursaadiku sõnul on optimaalne gaasivaru 19 miljardit kuupmeetrit ja minimaalne, külmade ilmadega Euroopa tarbimist tagav kogus — 17 miljardit kuupmeetrit. Loomulikult, sõltub gaasitarbimine sellest, kui külm saab see talv olema.

Nord Streami avamine Saksamaal
© Sputnik / Григорий Сысоев

Kuid hiljutiste, Brüsselis toimunud kolmepoolsete gaasiläbirääkimiste hetkeks, mille kulgu hindas suursaadik positiivseks, kuigi erilist tulemust nad ei andnud, oli gaasivaru 14 miljardit kuupmeetrit. Praegu on see tõenäoliselt veelgi väiksem, sest nagu märkis Valeri Tšižov, võtab Ukraina gaasi oma vajadusteks hoidlatest, soovimata seda "Gazpromilt" osta.

Maa-aluste gaasimahutite kaval konstruktsioon

Olukorra keerukus seisneb Tšižovi sõnul veel selles, et Ukraina gaasihoidlad on ehitatud üsna kavalalt. Konstruktsioon ei võimalda samaaegselt gaasi hoidlasse sisse ja tarbijate jaoks välja pumbata.

"Seepärast, isegi kui Ukraina peakski tellima gaasi mahutite täitmiseks, tuleks tal katkestada oma territooriumi varustamine gaasiga," räägib Tšižov.

Olukorra muudab veelgi keerulisemaks Ukraina kohtu langetatud otsus 6,6 miljardi dollari suuruse trahvi määramisest "Gazpromile" seoses "monopoolse seisundi kuritarvitamisega". Venemaa ei ole kohtuotsusega nõus, kuid, nagu märkis suursaadik Tšižov, võib Kiiev seda asjaolu kasutada Ukraina poolt tellitud või transiitgaasi konfiskeerimiseks.

Venemaa gaasijuhe lõhestas Euroopa

Eesti ja teised Balti riigid, kes ostavad suurema osa tarbitavast gaasist "Gazpromilt", kuid kellel on selleks oma "torud" ja kes ei sõltu selles mõttes Ukraina transiidist ega hoidlatest, on varem väljendanud oma vastuseisu gaasijuhtmeprojektile "Nord Stream-2".

Olukorra pikantsus seisneb selles, et mida suurem on hõõrumine Moskva ja Kiievi vahel Venemaa maagaasi transiidi küsimustes Euroopale, seda närvilisemaks muutub Brüssel talviste gaasitarnete ja seda soosivamaks "Nord Stream-2" projekti suhtes.

Samal teemal

Bornholmi maakond on huvitatud Nord Stream 2-le sadama rentimisest
Eesti võib muuta oma suhtumist Nord Stream 2-sse
Nord Stream 2 omanikfirmad loobusid ühisfirma loomise plaanist
"Nord Stream 2" ehitus algab 2018. aastal
Kerry: Nord Stream-2 on ohtlik Ida-Euroopale ja Ukrainale
Tagid:
skandaal, talv, gaas, Nord Stream 2, Vladimit Tšižov, Eesti, EL, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad

 • Peaminister Jüri Ratas Eesti II Omavalitsuspäeva konverentsil

  Peaminister Jüri Ratas ütles täna Eesti II Omavalitsuspäeva konverentsil, et riigi vundament on omavalitsused, mille tegevusest ja võimekusest sõltub otseselt inimeste igapäevane elukeskkond

  4
 • Prantsusmaal avati Donetski RV esindus, illustratiivne foto

  Marseille´is avati pidulikult isehakanud Donetski Rahvavabariigi esinduskeskus. Esinduse esmasteks plaanideks on internetis oma veebilehe avamine, kontsertide ja näituste korraldamine

  7
 • Käesoleval ajal on maailma riikide arsenalides ligikaudu 15 000 ühikut tuumarelva, illustratiivne foto

  26. tähistatakse rahvusvahelist tuumarelva täieliku likvideerimise eest võitlemise päeva. Käesoleval ajal on maailma riikide arsenalides ligikaudu 15 000 ühikut tuumarelva

  20