15:08 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Rahandus ja äri
lühendatud link
5811

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) riigikogu fraktsiooni aseesimehe Henn Põlluaasa sõnul halvendab elektri püsitasude kehtestamine 80 000 inimese majanduslikku olukorda ning annab järjekordse hoobi Eesti maaelule

TALLINN, 16. veebruar — Sputnik. Põlluaasa sõnul paistab püsitasude sisseviimise tagant valitsuse soov kindlustada endale jätkuv dividendivoog Eesti Energiast, teatas partrei pressiesindaja neljapäeval BNS-ile.

„Olemuselt meenutab see kunagist ampritasude kehtestamise püüdu, mis ei soodusta elektrienergia säästlikku tarbimist, küll aga võimaldab Eesti Energial saada tulu kauba eest, mida tegelikult ei tarbita," ütles Põlluaas.

Illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Мальгавко

"Tuleb meeles pidada, et tarbija on võrku ühendamisega seotud kulud juba liitumistasuga kinni maksnud ning elektrihinnale on lisatud ka käibemaks, aktsiis ja kõrged taastuvenergia tasud. Paljud tarbijad on ise kinni maksnud rajatud liinid ning tasudes on sees liinide hooldamise kulud ja kasum," rääkis ta.

Põlluaas juhtis tähelepanu, et Eestis on palju maakodusid, mida hoitakse järeltulevatele põlvedele, samuti kümneid tuhandeid suvilaid, kus inimesed kasutavad elektrienergiat vaid paaril kuul aastas. „Kõik nad peavad hakkama igakuiselt maksma kauba eest, mida nad ei tarbi või tarbivad väiksemas mahus, kui neilt hakatakse sisse nõudma," sõnas ta.

EKRE fraktsiooni aseesimehe sõnul peab riik arvestama Läti kogemusega, kus peale püsitasu kehtestamist lülitati välja ligi 20 000 suvilat, maakodu või ehitusootel krunti, kes ei soovinud tasu maksta.

"Riik jääb sellega ilma igasugusest elektritasust, kaasa arvatud uuest püsitasust. Elektrivõrk laguneb, lammutatakse või viivad selle ära metallivargad. Kui kunagi peaks kellelgi tekkima soov lülituda uuesti võrku, kaasnevad sellega märkimisväärsed sisselülitamiskulud, mis käivad enamikule inimestele üle jõu. Tagajärjeks on maapiirkondade jätkuv tühjenemine ja väheneb tõenäosus, et elu maal taastuks," rääkis Põlluaas.

Tema sõnul peab valitsus mõistma, et püsitasu rakendamine on lühinägelik. „Dividendi teenimine ei kaalu üles vajadust tagada elu võimalikkus kõikjal Eestis," ütles Põlluaas.

Elektrilevi kehtestas valitsuse nõusolekul tarbijatele niinimetatud püsitasu, mis jõustub 1. juulist ja lisandub kohtades, kus elektrit ei ole tarbitud või on tarbitud aasta jooksul alla 250 kWh. Püsitasu peavad hakkama maksma kokku umbes 80 000 klienti ja peret.

Tagid:
maakodu, suvilasalad, elekter, püsitasu, hind, Elektrilevi OÜ

Peamised teemad