14:37 08. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1094
  • RUB70.7441
Suurema osa rahvusvaheliste brändide müük Läti piiripoodidesse toimub Läti vastavaid esindusõigusi omavate ettevõtete kaudu

Piirikaubandus aasta teises pooles kasvas 260%

Sputnik / Sergey Melkonov
Rahandus ja äri
lühendatud link
5022

Konjunktuuriinstituudi uuring andis kinnituse, et piirikaubandus on muutunud väga laialdaseks – enam kui viiendik Eesti täiskasvanud elanikest on ise käinud alkoholi piirilt ostmas

TALLINN, 20. veebruar — Sputnik. Alkoholitootjate ja maaletoojate liidu andmetel kasvas 2016. aasta teisel poolaastal piirikaubandus võrreldes aasta esimese poolega 260 protsenti.

"2016. aasta kange alkoholi piirikaubanduse kogumahuks hindab alkoholitootjate ja maaletoojate liit ligi kaks miljonit liitrit. Ainuüksi Eesti alkoholiettevõtted müüsid eelmisel aastal Läti piiripoodidesse 981 880 liitrit kanget alkoholi. Tegelikud piirikaubanduse mahud on aga ligi poole suuremad," ütles Liidu tegevjuht Triin Kutberg pressiteates, vahendas BNS.

"Suurema osa rahvusvaheliste brändide müük Läti piiripoodidesse toimub Läti vastavaid esindusõigusi omavate ettevõtete kaudu ning neid müügiandmeid Eestiga ei jagata. Täiendavalt on piirikaubanduse kauplustesse sisse ostetud suuri kange alkoholi koguseid otse Lääne-Euroopa hulgimüüjatelt," lisas ta.

"Konjunktuuriinstituudi uuring andis kinnituse meie praktilisele kogemusele, et piirikaubandus on muutunud väga laialdaseks — enam kui viiendik Eesti täiskasvanud elanikest on ise käinud alkoholi piirilt ostmas. See tähendab, et ligikaudu 200 000 elanikku külastas lõppenud aastal vähemalt korra alkoholipoode Läti piiril," ütles Kutberg.

"Seejuures on tähelepanuväärne, et ligikaudu 20 000 elanikku käis Lätist alkoholi ostmas kuuel ja enam korral. Peame tõele näkku vaadates ütlema, et sellele märkimisväärsele inimhulgale lisanduvad veel need, kes piirialkoholi kas regulaarselt või siis juhuslikumalt tellivad. Väärib tähelepanemist, et 43 protsenti Eesti elanikkonnast teab või tunneb neid inimesi, kes Lätist alkoholi järel käivad," lisas Kutberg.

Liidu hinnangul on minimaalne maksukahju, mille Eesti riik eelmisel aastal kange alkoholi piirikaubandusest sai, ligi 12 miljonit eurot.

Kui eelmise aasta alguses alustas piirikaubandus liidu andmetel ühe spetsialiseeritud poega Valkas, siis mais avati teine, Riia trassil olev pood Ainažis ning aasta lõpus oli spetsialiseeritud piiripoode juba viis.

Tagid:
piirkaubandus, alkohol, Läti, Eesti

Peamised teemad