14:35 30. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Rahandus ja äri
lühendatud link
3320

Teisipäeval ja neljapäeval kell 15 korraldab Eesti Pank keskpanga muuseumis tasuta koolituse kaupmeestele, kellele tutvustatakse aprilli alguses ringlusse jõudva uue 50-eurose kujundust ja turvaelemente

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Uute 50-euroste sujuvaks kasutuselevõtuks on oluline, et ettevõtjad tunneksid uut rahatähte ja uuendaksid aegsasti rahakäitlusseadmeid, teatas Eesti Pank. Uute turvaelementidega 50-eurone jõuab ringlusse alates 4. aprillist.

Koolitustel räägib Eesti Panga sularahaekspert Meelis Metus uue 50-eurose kujundusest ja selle peamistest turvaelementidest. Kõigil osalejatel võimalik uut 50-eurost oma silmaga näha. Lisaks antakse koolitustel ülevaade, kuidas tuvastada õiget raha, ära tunda võltsingut ja millised on enim levinud võltsingud.

Esimene koolitus toimus veebruari lõpus Võrus, järgmised koolitused kaupmeestele ja ettevõtjatele, kes puutuvad oma igapäevatöös rahaga tihedalt kokku, toimuvad Rakveres (13. märtsil), Tartus ja Jõgeval (16. märtsil), Pärnus ja Haapsalus (21. märtsil) ning Narvas vene keeles (29. märtsil). Koolituste täpsem teave koos registreerimisinfoga on Eesti Panga veebilehel.

Koolitused on tasuta ja neil jagatakse kaasa trükiseid.

Esimese seeria ehk praegu kasutusel olevad 50-eurosed rahatähed kehtivad ka edaspidi. See tähendab, et neid ei ole vaja ümber vahetada, sest nendega saab ka tulevikus poes ja mujal maksta. Sama on kehtinud ka uue kujundusega 5-, 10- ja 20-euroste kohta.

Kõik esimese seeria rahatähed säilitavad oma väärtuse igavesti, kuid ühel hetkel ei saa esimese seeria rahatähtedega enam poes maksta. Kui see aeg on selgunud, siis teavitatakse sellest inimesi väga pikalt ette. Seejärel saab vana kujundusega 50-euroseid uute vastu vahetada tähtajatult nii Eesti Pangas kui ka euroala teistes keskpankades.

50-eurose uut kujundust saab tundma õppida iga inimese jaoks jõukohaste võtetega: rahatähte tuleb katsuda, vaadata ja kallutada. Eesti Pank soovitab alati kontrollida mitut turvamärki, mitte piirduda üheainsa turvaelemendi kontrollimisega.

Teise seeria 50-eurosel pangatähel on kasutatud uusi ning täiustatud turvaelemente, mis on sarnased uute 5-, 10- ja 20-euroste turvaelementidega. Näiteks on kõikidel uutel kupüüridel lühikesed reljeefsed jooned pangatähe servades, portreevesimärk, portreehologramm ning smaragdroheline number.

Lisaks kasutatakse teise seeria 20-eurosel ja 50-eurosel portreeakent. Aken on läbipaistev koht rahatähel, kuid esi- ja tagakülje kujutised aknas on natuke erinevad. Esiküljel on hologrammi ülaosas paiknevas aknas näha Europe portree; pangatähte kallutades on näha ka nimiväärtus ja seda ümbritsevad vikerkaarevärvilised jooned. Pangatähe tagaküljel ilmuvad aknas nähtavale nimiväärtuse vikerkaarevärvilised kujutised.

Pilte ja videosid uue 50-eurose kohta leiab veebilehelt.

Euroopa Keskpanga veebilehel asuvat nimekirja seadmetest, mis suudavad tuvastada uue seeria rahatähti, on täiendatud 50-eurost tuvastavate seadmete loeteluga.

Tagid:
kujundus, koolitus, turvaelemendid, 50-eurone, rahatäht, Eesti Pank, Tallinn

Peamised teemad