15:11 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Rahandus ja äri
lühendatud link
8932

Läbi maksuvaba firma arvelduskonto Eestis tegutsevas pangas kanti Aserbaidžaanist Euroopa Nõukogu itaallasest liikme pangaarvele üle 2 miljoni euro

TALLINN, 24. märts — Sputnik. Eesti on saanud tahtmatuks osaliseks korruptsiooniskandaalis, mis võib Euroopa Nõukogu autoriteedi pöördumatult purustada. Nagu teatab saksa ajaleht Der Tagesspiegel, on ühe Eestis tegutseva panga kaudu kantud Aserbaidžaanist ühe Itaalia silmapaistva poliitikategelase arvele üle 2 miljoni euro.

Oletatakse, et Itaalia poliitiku Luca Volontè abikaasale kuuluvale Glasgows registreeritud maksuvabale firmale Hilux Services LP Eesti pangakonto kaudu (panga nime ei ole artiklis mainitud) Aserbaidžaani kompanii Baktelecom arveldusarvelt laekunud raha jaotati mõnede Euroopa Nõukogu saadikute vahel. Arvatavasti võis Aserbaidžaan niiviisi saavutada 2013. aasta jaanuaris endale meelepärase hääletulemuse seoses Saksamaa saadiku Christoph Strässeri resolutsiooniga poliitvangide olukorrast Aserbaidžaanis.

Kõik need süüdistused ei ole käegakatsutavate asitõendite ja ülestunnistuste näol kinnitust leidnud, fakt on vaid see, et Itaalia poliitiku, Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee liikme naine, sai tõepoolest ligi 2,4 miljonit eurot. Luca Volontè eitab, et see raha on kuidagipidi seotud tema tööga Euroopa Nõukogus. Ta väitis Itaalia telekompaniile RAI, et raha kuulub Aserbaidžaani poliitikule Elkhan Suleymanovile, kellega ta külaskäigul Bakuusse 2011. aastal tuttavaks sai.

Euroopa Nõukogu eksistents on ohus

Ajaleht Der Tagesspiegel, olles välja kaevanud paljud kogu selle halvastilõhnava loo üksikasjad, kinnitab, et tema käsutuses on koopiad Volontè elektronkirjadest Aserbaidžaani, millest ilmneb, et Itaalia poliitik tänas kingituste eest ja mainis neid oma kolleege Euroopa Nõukogus, kes Aserbaidžaani toetavad.

Uurimisega tegeleb Itaalia prokuratuur, Euroopa Nõukogu ise aga näitab üles soovimatust Aserbaidžaanist pärit raha asjus süvitsi selgust luua. Vaatlejad märgivad, et see korruptsiooniskandaal, mis on kujunenud selle, Euroopa poliitikute poolt niigi üha enam tähelepanuta jääva rahvusvahelise institutsiooni ajaloo kõige suuremaks, võib tema inimõiguste kaitsja maine lõplikult maha matta.

Kõigile tundmatu firma Hilux Services LP kandis läbi oma pangaarve Eestis toimivas pangas 2013. aasta lõpust kuni 2014. aastani ühtekokku ligi miljard eurot, mis oli talle laekunud ettevõttest Baktelecom.

Dokumentide kohaselt on firma kaasomanikeks kaks ettevõtet — Neitsisaartel registreeritud Solberg Business ja Akron Recources Corp. —, mis omakorda on loodud ja mida juhitakse kolmandate või koguni esimesena mainitud firmade poolt, nagu näiteks mingi Marlow Sales LLP, mis omakorda… Edasi ei pruugi enam jätkata, kuna pilt on niigi selge — tegemist on ilmselgelt fiktiivsetest juriidilistest isikutest kokkupõimitud skeemiga.

Tagid:
osaline, tahtmatu, poliitika, korruptsioon, skandaal, Der Tagesspiegel, Euroopa Nõukogu, Aserbaidžaan, Eesti, Itaalia

Peamised teemad